O tym, że premier Mateusz Morawiecki wskazał związanego w Politechniką Wrocławską doktora inżyniera Jacka Oko na następcę Marcina Cichego napisaliśmy jako pierwsi 24 lipca. Tego samego dnia do Sejmu wpłynęło pismo premiera z wnioskiem o zatwierdzenie tego kandydata, ale Centrum Informacyjne Sejmu potwierdziło to nam oficjalnie kilka dni później.
Nabór na stanowisko prezesa UKE, osoby, która odpowiada za regulacje dla dwóch wartych miliardy złotych rynków: telekomunikacyjnego i pocztowego, budził spore zainteresowanie wśród obserwatorów tych rynków. Powody były dwa.
Po pierwsze, rząd w kontrowersyjnych okolicznościach, tzw. wrzutką do jednej z ustaw antycovidowych skrócił kadencję poprzedniego prezesa UKE - Marcina Cichego. Była już wiceminister cyfryzacji Wanda Buk tłumaczyła potem w Senacie, że chodziło o to, aby prezes UKE rozstrzygający aukcję częstotliwości 5G został wybrany w otwartym konkurencyjnym naborze, czyli w zgodzie z zapisami Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EKŁE), tak, aby wynik aukcji nie mógł być podważany z powodu trybu tej nominacji. Wiele osób podważało tę argumentację. Nie spotkała się ona ze zrozumieniem Komisji Europejskiej, która podkreśliła, że EKŁE i implementacja tych przepisów do prawa lokalnego nie mogą negatywnie oddziaływać na pracę dotychczasowych regulatorów.
Drugi powód to przejrzystość samego naboru następcy Cichego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, organizator konkursu, utajniła jego szczegóły takie jak: kto i kiedy zgłosił się na prezesa UKE.
Jak nas zapewniało Centrum Informacyjne Rządu, Jacek Oko w konkursie tym wziął udział.