Światłowody od Tauronu w tym półroczu

Energetyczna grupa przygotowuje się do sprzedaży nowych usług. Dołączy do projektu Orange?

Publikacja: 02.02.2021 05:13

Światłowody od Tauronu w tym półroczu

Foto: materiały prasowe

Grupa Tauron, jeden z największych beneficjentów konkursów na dotacje unijne do budowy sieci światłowodowych, które można było zdobyć w programie operacyjnym „Polska cyfrowa", w drugim kwartale tego roku chce zacząć świadczyć usługi telekomunikacyjne – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Zimoch, rzecznik prasowy Tauronu. Z kolei z jego odpowiedzi na pytanie o udział Tauronu w projekcie budowy sieci hurtowej Orange Polska wynika, że taki mariaż nie jest wykluczony.

Usługi w tym półroczu

Tauron Obsługa Klienta, spółka zależna z energetycznej grupy, wystartowała w tzw. trzecim konkursie internetowym prowadzonym przez rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa w 2018 r. Uzyskała blisko 188 mln zł wsparcia.

Grupa zbuduje około 5,5 tys. kilometrów sieci światłowodu do domu (FTTH) i 172 węzłów dostępowych.

– Dzięki naszej inwestycji do końca pierwszego kwartału 2022 r. ponad 205 tys. gospodarstw domowych będzie w zasięgu naszej sieci światłowodowej i będzie mogło w pełni skorzystać z szerokopasmowego dostępu do sieci – przypomina Zimoch.

Pierwotnie grupa informowała o 102 tys. gospodarstw domowych.

Pytany o stan zaawansowania inwestycji podaje, że do końca 2020 r. grupa wybudowała 2604 km łączy i 145 węzłów dostępowych. To odpowiednio 51 proc. i 85 proc. jej planu. Rzecznik nie podał, do ilu gospodarstw dociera obecnie sieć. Według niego energetyczna grupa zapewniła zasięg wszystkim szkołom, co do których zobowiązała się w umowie z CPPC (601 placówek).

– Na wybudowanej sieci będziemy prowadzić działalność telekomunikacyjną w modelu hurtowym. Usługi detaliczne świadczyć będą operatorzy telekomunikacyjni korzystający z wybudowanej przez Tauron sieci światłowodowej. Oferta ramowa jest opublikowana i w II kwartale 2021 r. planujemy rozpoczęcie świadczenia usług – mówi Zimnoch.

Pytany o to, czy Tauron może zaangażować się kapitałowo w spółkę Światłowód Inwestycje, zakładaną przez Orange Polska, unika jednoznacznej odpowiedzi. – Aktualnie nie mamy planów objęcia udziałów w spółce Światłowód Inwestycje – mówi. Czy to się może zmienić – nie precyzuje.

Warto przypomnieć, że główny akcjonariusz Orange Polska – francuski Orange – pozyskał do swojego wehikułu światłowodowego partnerów w postaci tamtejszych instytucji finansowych oraz właśnie energetyczną grupę (EDF).

Inwestycje w trakcie

Inaczej niż Tauron, Orange Polska świadczy już usługi hurtowe na sieciach wybudowanych przy wsparciu pieniędzy unijnych. Według informacji, które uzyskaliśmy od rzecznika telekomu Wojciech Jabczyńskiego, w końcu 2020 r. z sieci POPC korzystało około 62 tys. abonentów końcowych. Jaka ich część to abonenci innych operatorów detalicznych niż Orange – nie wiemy.

Uzyskane dane potwierdzają jednak nasze szacunki, że w sumie w skali kraju z sieci POPC może korzystać kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych. Orange Polska to jeden z największych beneficjentów unijnych dotacji.

Do obrazu brakuje danych szeregu mniejszych firm – podkarpackiego Voice Netu czy Inei, która zdobyła największe dofinansowanie unijne z POPC (około 1,3 mld zł). Nexera (około 700 mln zł wsparcia), czyli joint venture Nokii i funduszu Infracapital, szykuje podsumowanie, ale na razie pochwaliła się w mediach społecznościowych, że w 2020 r. zbudowała łącza o zasięgu 60 tys. gospodarstw domowych. W tym roku chce być szybsza.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją