Mo-Bruk, grupa specjalizująca się w zagospodarowywaniu odpadów, chce dzięki realizowanym inwestycjom istotnie zwiększyć swój potencjał w zakresie wytwarzania produktów dla budownictwa. Chodzi o przygotowany na ten i przyszły rok program zakładający zwiększenie mocy wytwórczych w biznesie spalania odpadów przemysłowych o 78 proc. i w obszarze zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych o 65 proc. – Łączna wartość programu inwestycyjnego to około 210 mln zł. Ten program już trwa, już trwają prace projektowe, przygotowawcze i jesteśmy przekonani, że w 2024 r. zakończymy te wszystkie inwestycje – twierdzi Wiktor Mokrzycki, wiceprezes Mo-Bruku. Grupa swój potencjał w zakresie produkcji materiałów budowlanych może też zwiększyć dzięki akwizycjom.

Spółka z odpadów takich jak popioły, pyły i żużle wytwarza kruszywo sztuczne, które spełnia wymagania stawiane kruszywom służącym do budowy dróg. Co ważniejsze, widzi istotne perspektywy wzrostu na nie popytu. – Nasze centrum badawczo-rozwojowe ciągle pracuje nad udoskonaleniem stosowanej technologii oraz nad nowymi wyrobami budowlanymi. Prowadzimy zaawansowane prace badawcze m.in. nad kruszywem stabilizującym wyprodukowanym z udziałem odpadów – podaje Mokrzycki.

Jego zdaniem szczególnie ważne jest odpowiednie zagospodarowywanie odpadów niebezpiecznych. W ten sposób unika się ich koncentracji poprzez składowanie w jednym miejscu. – Uwzględniając rosnącą liczbę profesjonalnych spalarni, wolumen odpadów niebezpiecznych z termicznego przetwarzania wzrośnie z obecnych 124 tys. ton do ok. 250 tys. ton w perspektywie pięciu–ośmiu lat. Zatem rozwijanie umiejętności ich przetwarzania w gospodarce jest krytyczne dla rozwoju społeczno-ekologicznego Polski – uważa Mokrzycki. Dodaje, że Mo-Bruk w produkcji kruszyw sztucznych wykorzystuje też inne odpady nieorganiczne, w których problematyczny jest poziom metali ciężkich. Technologia spółki pozawala na ich stabilizację i bezpieczne wykorzystanie w budownictwie. Z drugiej strony, wykorzystując kruszywa sztuczne, przyczynia się do ograniczenia eksploatacji kamienia naturalnego. Mo-Bruk postuluje, aby mocno promować taki materiał m.in. w przetargach publicznych.