Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Orlen, poprzez zależny Orlen Projekt, zamierza nabyć od Agencji Rozwoju Przemysłu 74,1 proc. udziałów w firmie Energop z siedzibą w Sochaczewie. W tym celu podpisał warunkową umowę zakupu. Do finalizacji transakcji niezbędne jest jeszcze uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Potencjalnej wartości transakcji nie ujawniono.
Nabywane przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji rurociągów przemysłowych, w tym zwłaszcza dla sektorów: rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. Wytwarza też konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Jego oferta obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji. Koncern podaje, że dzięki planowanej transakcji zabezpieczy sobie realizację projektów inwestycyjnych m.in. w zakresie infrastruktury krytycznej. „Do 2030 r. koncern przeznaczy około 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę” – przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Z kolei Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt, zauważa, że w ubiegłym roku aż 80 proc. prac realizowanych przez Energop było wykonywanych dla płockiego koncernu. „To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych” – twierdzi Kasza.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.