Orlen Projekt zamierza przejąć Energop

Firma większość przychodów uzyskuje z realizacji kontraktów na rzecz koncernu. Jednocześnie ponosi straty. Za ile będzie kupiona, nie podano.

Publikacja: 18.09.2023 21:00

Orlen Projekt zamierza przejąć Energop

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

Orlen, poprzez zależny Orlen Projekt, zamierza nabyć od Agencji Rozwoju Przemysłu 74,1 proc. udziałów w firmie Energop z siedzibą w Sochaczewie. W tym celu podpisał warunkową umowę zakupu. Do finalizacji transakcji niezbędne jest jeszcze uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Potencjalnej wartości transakcji nie ujawniono.

Nabywane przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji rurociągów przemysłowych, w tym zwłaszcza dla sektorów: rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. Wytwarza też konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Jego oferta obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji. Koncern podaje, że dzięki planowanej transakcji zabezpieczy sobie realizację projektów inwestycyjnych m.in. w zakresie infrastruktury krytycznej. „Do 2030 r. koncern przeznaczy około 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę” – przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Z kolei Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt, zauważa, że w ubiegłym roku aż 80 proc. prac realizowanych przez Energop było wykonywanych dla płockiego koncernu. „To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych” – twierdzi Kasza.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Tylko teraz dostęp do parkiet.com za 49 zł za każdy miesiąc!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Surowce i paliwa
Gazowe połączenie już jest, ale nowa elektrownia w Dolnej Odrze łapie opóźnienie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Surowce i paliwa
Unimot chce kupić od Shella udziały w PCK Schwedt
Surowce i paliwa
JSW studzi nadzieje na ukraińską kopalnię
Surowce i paliwa
Gazu nie zabraknie, ale ceny mogą wzrosnąć
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Surowce i paliwa
W Polsce działa dopiero jedna ogólnodostępna stacja wodorowa
Surowce i paliwa
Orlen planuje produkcję paliwa syntetycznego