Fiński koncern zamierza mocno poszukiwać możliwości rozwoju w naszym kraju. Fortum bardzo duży nacisk kładzie na czyste technologie wytwarzania energii, między innymi w elektrociepłowniach i spalarniach śmieci. Koncern działa w niemal wszystkich krajach skandynawskich, ale również mocno rozwija się w Rosji.
– Chcemy wejść w dialog na tematy ekologiczne również z rządem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie będzie to możliwe, jeżeli nie będziemy mieli istotnego udziału w krajowym rynku – wyjaśnia Lemström. – Uważnie przyglądamy się prywatyzacji w Polsce – dodaje, nie chcąc jednak odpowiedzieć na pytanie, jakie spółki Fortum mogłoby u nas przejąć.
– Polska w porównaniu z Europą Zachodnią ma dobrze rozbudowaną sieć elektrociepłowni. Wykorzystując nasze rozwiązania technologiczne, a także doświadczenie w jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła, mamy szansę zwiększyć efektywność polskiego sektora energetycznego i otworzyć go na nowe źródła energii, m.in. paliwa lokalne – mówi Per Langer, wiceprezes Fortum.
Na razie spółka posiada w Polsce firmy ciepłownicze, w tym jedną elektrociepłownię gazową, ale zarząd koncernu planuje przejęcia kolejnych jednostek oraz budowę nowych.
W przyszłym roku Fortum zamierza oddać do użytku elektrociepłownię, która będzie dostarczać prąd i ciepło do Częstochowy i okolicznych miejscowości.