W Polsce również należy do ścisłej czołówki przedsiębiorstw pod względem osiąganych przychodów i zysków i jest liderem w branży. Fachowcy nazywają grupę, która zatrudnia około 46,5 tys. osób, zintegrowaną pionowo. Oznacza to, że prowadzi ona wszystkie rodzaje działalności potrzebne do tego, by energia elektryczna trafiła do gniazdka każdego odbiorcy: wydobywa węgiel, później spala go w elektrowniach, następnie poprzez sieci dostarcza i sprzedaje prąd klientom.
[srodtytul]Lider pod względem wielkości produkcji [/srodtytul]
PGE ma kilka atutów, które dają jej przewagę nad innymi firmami z branży, które działają w Polsce. Po pierwsze, najbardziej dochodową częścią działalności spółki energetycznej jest produkcja prądu. A PGE ma w tym rynku aż 42-proc. udział. Dodatkowo więcej wytwarza niż sama sprzedaje swoim klientom, co oznacza, że energię kupują od niej inne firmy energetyczne.
[srodtytul]Własne złoża węgla[/srodtytul]
Od innych wytwórców energii odróżnia PGE także to, że dysponuje ona własnymi złożami węgla brunatnego. Relatywnie niski koszt jego wydobycia pozwala produkować energię po konkurencyjnych cenach. Rzecz w tym, że węgiel brunatny jest także najbardziej "brudnym" surowcem. Przy jego spalaniu wydziela się dużo CO2. Oznacza to, że PGE będzie musiała dokupować uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Ani ich cena, ani dokładne zasady handlu po 2013 r. nie są dzisiaj jednoznacznie przesądzone.