Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali w piątek, że firma nie podzieli się z nimi zeszłorocznym zyskiem. Blisko 1,636 mld zł, jakie zarobił koncern na czysto w 2009 r., zgodnie z propozycją zarządu przekazano na kapitał zapasowy. Opowiedzieli się za tym akcjonariusze reprezentujący ponad 86 proc. głosów obecnych na WZA. W tej sytuacji zgłoszony w trakcie obrad wniosek, by 5 mln zł przeznaczyć na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie był nawet głosowany.
Obyło się też bez większych niespodzianek przy wyborze rady nadzorczej. Jej szefem został Maciej Mataczyński pełniący funkcję przewodniczącego w minionej właśnie kadencji. Za zgłoszonym przez akcjonariuszy mniejszościowych kontrkandydatem Jackiem Karczewskim oddano zaledwie 4,3 proc. głosów.
[srodtytul]Niezależni kandydaci MSP[/srodtytul]
Podobnie, jak bywało w poprzednich latach, i tym razem radę zdominowali kandydaci zgłoszeni przez Skarb Państwa. Objęli siedem z dziewięciu miejsc w nadzorze, choć MSP, kontroluje tylko 27,52 proc. kapitału.Członkami rady zostali ponownie: Angelina Sarota, Grzegorz Borowiec, Marek Karabuła (wiceprezes PGNiG), Krzysztof Kołach (związany z PSL wójt gminy Bedlno) oraz Piotr Wielowieyski.
Wszystkich zgłosiło MSP, przy czym dwaj ostatni zadeklarowali, że spełniają kryteria członka niezależnego. Dwa miejsca zdobyły osoby rekomendowane przez akcjonariuszy finansowych: Leszek Pawłowicz (kandydat OFE PZU Złota Jesień) oraz Artur Gabor (zgłoszony, jako kandydat niezależny, przez Avivę). W głosowaniu przepadli za to dwaj kandydaci, których zgłosił reprezentant grupy drobnych akcjonariuszy Orlenu.