Od roku trwają już prace w rządzie nad przyjęciem tego programu. Biogazownie rolnicze planują wybudować m.in. PKM Duda i PGNiG. Program zakłada m.in. ulgi inwestycyjne i podatkowe dla firm wykorzystujących biogaz oraz minimalną akcyzę na to paliwo. MF zgłosiło jednak do programu zastrzeżenia.
Zdaniem ministra Jacka Rostowskiego zbyt kosztowna jest też ustawa o efektywności energetycznej. Dlatego na ostatnim posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów zgłosił zastrzeżenia wobec białych certyfikatów nagradzający firmy za oszczędzanie energii. Według szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka minister finansów obawia się spadku wpływów z akcyzy.
Spór między resortami trwa już ponad pół roku, na czym traci przemysł. – Brak ustawy o efektywności to brak instrumentów finansowych niezbędnych dla inwestycji na tym polu – podkreśla Henryk Kaliś, ekspert Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.Komitet Stały przyjął ostatecznie w czwartek projekt ustawy z zastrzeżeniami, więc będzie on poprawiany. – Należy przewidywać, że ustawa będzie uchwalona na początku przyszłego roku – poinformowało nas biuro prasowe MG. To o rok później, niż spodziewał się przemysł.
MF chce się wycofać ze zwolnień akcyzowych dla biopaliw, które w 2009 r. wyniosły 1,2 mld zł. – W maju dostaliśmy odpowiedź Ministerstwa Finansów, że nie planuje utrzymania ulg w akcyzie na biopaliwa po kwietniu 2011 r. Teraz jednak trwają negocjacje z resortem gospodarki, by je utrzymać – mówi Leszek Wieciech, dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.