Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło przedwstępną umowę zakupu 99,8 proc. akcji firmy Vattenfall Heat Poland (VHP), do której należą ciepłownie i elektrociepłownie w Warszawie i Pruszkowie. Szwedzka grupa Vattenfall otrzyma za nie 2,96 mld zł.
Do finalizacji umowy dojdzie po uzyskaniu odpowiedniej zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Giełdowa spółka transakcję ma sfinansować ze środków własnych i długu. Vattenfall kontrolę nad stołeczną spółką przejął w 2000 r., nabywając od Skarbu Państwa 55 proc. udziałów. Na ich zakup wydał 959,5 mln zł. Został też zobowiązany do dokonania łącznych inwestycji rzędu 600 mln dolarów.
Nowy odbiorca gazu
Dlaczego PGNiG zdecydowało się na zakup?
– Realizujemy naszą strategię, która m.in. zakłada inwestycje w energetykę będącą jednym z kluczowych obszarów rozwoju grupy. Dzięki nabyciu warszawskich ciepłowni i elektrociepłowni zdywersyfikujemy źródła przychodów – odpowiada Michał Szubski, prezes PGNiG.
Obecnie większość wpływów grupa uzyskuje z działalności obejmującej obrót i dystrybucję gazem oraz poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Jedną z przesłanek zakupu VHP była też możliwość posiadania dużego odbiorcy gazu. Do 2020 r. firma, budując bloki gazowo-parowe, może zgłaszać zapotrzebowanie na błękitne paliwo w ilości około 1 mld m sześc. rocznie. Obecnie PGNiG sprzedaje rocznie łącznie około 14 mld m sześc. gazu.