Stalprofil już dostrzega poprawę

Według prognoz hutniczej organizacji Eurofer w 2013 roku spadek jawnej konsumpcji stali (produkcja krajowa plus eksport minus import) sięgnie na Starym Kontynencie 3,1 proc. wobec 10 proc. na minusie w 2012 r. W przyszłym roku spodziewany jest natomiast wzrost na poziomie 1,8 proc.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:46 Publikacja: 22.07.2013 06:00

Eurofer zakłada, że sytuacja w unijnej gospodarce ustabilizuje się w II półroczu, a w przyszłym nastąpi powolna poprawa.

Jak sytuację na rynku, po słabym I kwartale, oceniają menedżerowie spółek handlujących stalą?

– II kwartał trudno ocenia pozytywnie jako całość, ale od końca maja widać już symptomy przezwyciężenia kryzysu. Rynek jest przyzwoity, jest więcej zamówień, więcej ofert, poprawia się sprzedaż. Z dużymi nadziejami patrzymy więc na III kwartał – komentuje Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu. O ile wcześniej motorem wzrostu były inwestycje infrastrukturalne, o tyle w tej chwili popyt kreowany jest głównie przez firmy produkcyjne: przetwórców stali, producentów konstrukcji. – Nie widać chęci kupowania na zapas, dostawy są pod bieżącą produkcję – mówi Bernhard.

Dodaje, że po zapowiedzi zmian w przepisach zmniejszyła się aktywność podmiotów oszukujących na VAT, którzy zdestabilizowali rynek stali budowlanej (głównie prętów).

Odmiennego zdania jest Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu. Przyznaje, że w I półroczu było kilka prób ożywienia na rynku, ale okazały się one bardzo nietrwałe. – II kwartał nie był najlepszym okresem dla dystrybucji stali. Ogólne zmniejszenie zapotrzebowania na wyroby hutnicze oraz brak znaczących inwestycji powoduje zaostrzoną walką konkurencyjną między dystrybutorami. Skutkuje to niesatysfakcjonującymi marżami i tendencją spadkową cen wyrobów stalowych. Uważam, że okres wakacyjny również nie będzie sprzyjał nadmiernemu apetytowi na stal. Wydaje się, że ciekawiej może wyglądać dopiero IV kwartał – twierdzi Rożek.

Dodaje, że oliwy do ognia dolewają podmioty zajmujące się ubezpieczaniem transakcji. – W znaczący sposób ograniczają swoją ekspozycję, często nie wiedzieć czemu. Wydaje się, że w ich mentalności ciągle mamy do czynienia z odium branży budowlanej, którą utożsamiają z branżą dystrybucji stali – mówi Rożek.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu