Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zdecydowali też o pokryciu straty i scaleniu akcji w stosunku 16 do 1. Nie udzielili za to absolutorium z wykonania obowiązków żadnemu z członków zarządu ani żadnemu z członków rady nadzorczej. Obecnie w zarządzie spółki funkcję prezesa pełni Bertrand Le Guern, a wiceprezesa Franciszek Krok. Z kolei w radzie nadzorczej zasiadają Marcin Dukaczewski (przewodniczący), Maciej Grelowski (wiceprzewodniczący) oraz Tomasz Buzuk, Krzysztof Wilski i Piotr Zaroda.
– Brak absolutorium nic nie zmienia w naszym postępowaniu wobec spółki. Nadal będziemy robić wszystko, aby jej sytuacja się poprawiła, w tym będziemy dążyć do sfinalizowania sprzedaży kazachskiej firmy zależnej Emba oraz do pozyskania inwestora na koncesji OTG – mówi Marcin Dukaczewski, przewodniczący rady nadzorczej Petrolinvestu oraz wiceprezes Prokom Investments. Dodaje, że władze spółki chcą, aby doszło do scalenia akcji najszybciej, jak to będzie możliwe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzięki nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, KGHM powinien w 10 lat „zaoszczędzić” ponad 10 mld zł. Warunkiem są jednak inwestycje w nowe złoża rud miedzi i srebra zlokalizowane na terenie naszego kraju.
Mimo chwilowo niesprzyjających warunków zewnętrznych węgierski koncern wierzy, że w średnim terminie sytuacja ulegnie poprawie. W efekcie dużo inwestuje i dąży do wytwarzania produktów chemicznych o wysokiej wartości dodanej.
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.