Sprzedającym jest Spółką Energetyczną Jastrzębie, która z kolei należy do JSW. – Transakcja zwiększa nasze udziały w rynku ciepła systemowego. Jest to zgodne z założeniami strategii grupy – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern jest zainteresowany nabyciem kolejnych aktywów ciepłowniczych po jak najlepszych cenach.

Z kolei Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zwraca uwagę na bliskość pomiędzy firmami górniczymi i energetycznymi. – Transakcja odbywa się na zasadach rynkowych, obie strony są usatysfakcjonowane wynikiem prowadzonych negocjacji. Grupa PGNiG staje się silnym podmiotem na rynku ciepłownictwa w Polsce i dużą konkurencją dla zagranicznych przedsiębiorstw – mówi.

PEC Jastrzębie posiada 288 km sieci ciepłowniczej w kilku miastach Górnego Śląska, m.in. w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Do niego należy też 14 lokalnych ciepłowni, które wytwarzają 40 proc. ciepła sprzedanego przez PEC Jastrzębie.

PGNiG Termika złożyła ponadto ofertę nabycia Spółki Energetycznej Jastrzębie. Podmiot ten zajmuje się wytwarzaniem prądu i ciepła dla potrzeb kopalni JSW oraz innych odbiorców przemysłowych, a także produkcją ciepła dla ludności. Dodatkowo Spółka Energetyczna Jastrzębie zajmuje się wytwarzaniem sprężonego powietrza i chłodu dla kopalń JSW.