Chodzi o spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGNiG Termika oraz Energa Kogeneracja. Udziały obejmą także Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia, Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. W czwartek podpisano umowę inwestycyjną, która określa warunki inwestycji. Po jej podpisaniu nastąpi objęcie udziałów przez inwestorów PGG.
Jak podkreśla cytowany w komunikacie Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, realizacja inwestycji zabezpieczającej dostawy wysokoenergetycznego węgla dla elektrowni grupy wpisuje się w jej strategię biznesową. - Po oddaniu do eksploatacji dwóch nowych, wysokosprawnych bloków w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW, zapotrzebowanie na węgiel kamienny w PGE wzrośnie z ok. 5,6 obecnie do ok. 7,5 mln ton – tłumaczy Baranowski.
Z kolei Dariusz Kaśków, prezes Energi twierdzi, że inwestycja ma szanse - w kilkuletniej perspektywie - okazać się dla koncernów energetycznych korzystna, zwłaszcza kiedy ceny węgla na rynkach będą wyższe niż obecnie.
Umowa zakłada, że PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan. Zakłada on dodatnie przepływy pieniężne dla inwestorów od 2017 r. Spółki oceniają, że generowane przepływy pozwolą na osiągnięcie stopy zwrotu wyższej niż koszt zaangażowanego kapitału. Umowa wprowadza szereg, rozpisanych na 10 lat, zasad monitorowania realizacji biznesplanu. Dotyczą one w szczególności rentowności, płynności, poziomu zadłużenia oraz efektywności operacyjnej PGG. Zarząd PGG będzie zobligowany do regularnego informowania przedstawicieli inwestorów o poziomach poszczególnych wskaźników. Ponadto inwestorzy nominują swoich przedstawicieli do rady nadzorczej PGG, co pozwoli na sprawowanie nadzoru nad spółką.
Zgodnie z umową, środki nowych inwestorów będą przekazywane w trzech uzgodnionych transzach, z czego ostatnia będzie płatna nie później niż 1 lutego 2017 r. Inwestorzy, zgodnie z biznesplanem, nie przewidują dalszego dokapitalizowania PGG, a zawarte w umowie mechanizmy mają na celu zapewnienie powodzenia inwestycji.