Przynajmniej 30 mln zł miesięcznie może zaoszczędzić Polska Grupa Górnicza na restrukturyzacji zatrudnienia. Ale koszty mogą spaść nawet o 45 mln zł. To dobra wiadomość dla inwestorów, wśród których obok Węglokoksu i TF Silesia są także grupy energetyczne PGE, Energa i PGNiG Termika.
Jak podał największy producent węgla, w ostatecznym podsumowaniu wyników sondażu skorzystaniem z osłon socjalnych przy dobrowolnych odejściach zainteresowanych jest ponad 4837 pracowników. To ponad 300 osób więcej, niż wynikało z ostatnich informacji przekazanych przez PGG. A ich liczba może jeszcze wzrosnąć. Jak wynika z naszych informacji, uprawnionych do osłon w grupie jest 6000 osób.
Z ogółu zgłaszających się chęć odejścia na urlopy górnicze wyraziło 3916 pracowników dołowych. Kolejne 419 osób wyraziło zainteresowanie skorzystaniem z urlopów dla pracowników przeróbki, zaś 502 pracowników powierzchni chce wziąć jednorazowe odprawy.
Na razie zgłaszający się do odejścia składali niewiążące deklamacje. Ich odejście i faktyczne oszczędności dla grupy nastąpią po przekazaniu części majątku PGG do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. – Nie ma jeszcze harmonogramu – powiedział Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Jak wynika ze źródeł zbliżonych do rządu, pierwsze odejścia mogą być związane z przekazaniem na początku przyszłego roku do SRK kopalni Pokój, będącej od lipca częścią megakopalni Ruda (w składzie oprócz zakładu Pokój znajdują się też Halemba-Wirek i Bielszowice). Mówi się też o możliwości zamknięcia działającej samodzielnie Sośnicy.