Obowiązujące od niedawna przepisy nakazują publikację raportu półrocznego nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia półrocza roku obrotowego. Dotychczas były to dwa miesiące. Spółka nie podaje jednak, dlaczego niemożliwa stała się publikacja wyników w pierwotnie określonym dniu.

Nie wiadomo zwłaszcza, czy ma to cokolwiek wspólnego z niedawną decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, która wykluczyła akcje Petrolinvestu z obrotu na GPW i nałożyła na firmę 0,8 mln zł kary. Był to efekt naruszenia obowiązków informacyjnych w związku z przekazaniem do publicznej wiadomości raportów finansowych za lata 2008–2015. KNF stwierdza, że naruszenia nastąpiły w 11 obszarach.

Zarząd Petrolinvestu nie zgadza się z decyzją KNF. Przekonuje, że wszystkie opublikowane raporty okresowe zostały sporządzone w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i w każdym momencie dawały pełen pogląd na sytuację finansową spółki i grupy. – Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. W jego sporządzaniu uczestniczy zewnętrzna kancelaria prawna oraz firma audytorska – informuje Katarzyna Wicka z relacji inwestorskich Petrolinvestu. Dodaje, że wniosek zostanie złożony w terminie do 14 dni od dnia doręczenia decyzji. O jego złożeniu spółka poinformuje w raporcie bieżącym.

Na razie niewiele się dzieje też w sprawie wniosku ZUS o ogłoszenie upadłości Petrolinvestu. W połowie maja spółka złożyła zażalenie na postanowienie sądu o zabezpieczeniu jej majątku poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Przekazała też do sądu odpowiedź na wniosek ZUS o ogłoszenie upadłości spółki, wnosząc o jego oddalenie z uwagi na jego bezzasadność i zgłoszone nieprawidłowości. – Aktualnie kontynuowany jest proces sporządzania przez tymczasowego nadzorcę sądowego sprawozdania obejmującego w szczególności informacje na temat stanu finansowego spółki – podaje Wicka.