– Wzrost marż rafineryjnych oraz mocny popyt na paliwa płynne w Polsce są głównymi czynnikami wzrostu kursu akcji PKN Orlen. Rośnie też cena walorów Grupy Lotos – mówi Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK. Kurs gdańskiego koncernu na zamknięciu zwyżkował do 29,55 zł, czyli o 4,5 proc. Kasowicz zauważa, że po stosunkowo słabym lipcu i sierpniu marże rafineryjne urosły we wrześniu. Jego zdaniem coraz większe zapotrzebowanie na paliwa wynika m.in. z rosnącej skuteczności walki z szarą strefą, co powinno skutkować utrzymaniem tego trendu.

– Grupa Lotos szacuje, że we wrześniu wzrost sprzedaży paliw w kraju utrzymuje się na podobnym do sierpnia, wysokim poziomie. Porównując sprzedaż wrzesień 2016 do września 2015, mamy wzrost wolumenu sprzedaży paliw motorowych w kraju o około 23 proc. – informuje Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos. Dodaje, że szczególnie widoczny jest wzrost w hurtowej sprzedaży paliw poprzez takie kanały jak B2B oraz sieć dystrybutorów samoobsługowych.

Zwyżki są też w płockim koncernie. – Szczególny skok obserwowany jest w zakresie oleju napędowego, którego sprzedaż na polskim rynku Grupy Orlen osiąga nienotowane wcześniej poziomy – podaje biuro prasowe koncernu. Jego przedstawiciele dodają, że jest jednak za wcześnie, aby wyrokować o faktycznym wpływie zmian w polskim prawie na wyniki koncernu. Ich zdaniem dla ograniczenia działalności podmiotów w czarnej i szarej strefie kluczowa będzie bardzo wnikliwa i skuteczna egzekucja obowiązujących przepisów oraz koordynacja działań poszczególnych organów nadzorujących rynek paliw.

Podobnie uważają zarządy Onico oraz Unimotu. – Według mnie obecny rząd oraz służby nie mogą spocząć teraz na laurach po niewątpliwym sukcesie polegającym na znaczącym ograniczeniu nielegalnego importu, po wprowadzeniu w życie „pakietu paliwowego" – mówi Artur Krzyk, wiceprezes Onico. Robert Brzozowski, prezes Unimotu, podaje, że spółka w ostatnich miesiącach odnotowała około 30-proc. wzrost sprzedaży paliw płynnych. – Sądzę, że pozytywne zmiany, które zaobserwowaliśmy w naszej branży, będą kontynuowane – twierdzi Brzozowski. TRF