Analitycy są wciąż pozytywnie nastawieni do perspektyw spółki w długim horyzoncie. - W dalszym ciągu sądzimy, że ceny sprzedaży węgla energetycznego realizowane przez spółkę powinny widocznie wzrosnąć w 2018 r. Oczekujemy odpowiednio 1 proc. i 9 proc. wzrostu ceny węgla w 2017 r. i 2018 r. w porównaniu ze średnią ceną w 2016 r. – szacuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Przy takich założeniach i oczekiwanej sprzedaży węgla na poziomie 9,1 mln ton analityk podtrzymuje prognozę EBITDA Bogdanki w 2018 r. w wysokości 750 mln zł (w 2016 r. wyniosła 599 mln zł).
Zwraca jednocześnie uwagę na rosnące ceny polskiego indeksu cen węgla. - Niewykluczone, że wzrost cen jest efektem osłabienia konkurencji cenowej na rynku węgla – podkreśla Prokopiuk.
Dodaje, że w wyniku zamknięcia kilku polskich kopalń produkcja węgla została ograniczona do tego stopnia, że niewykluczone jest zwiększenie strukturalnego importu. Zaznacza też, że zważywszy na ostatnie korzystne zachowanie globalnych cen referencyjnych węgla energetycznego i stosunkowo wyższe ceny węgla w Europie mogą pojawić się pomysły zwiększenia eksportu węgla.