Jak tłumaczą analitycy, do rewizji rekomendacji skłoniły ich zmiany cen węgla oraz kursów walutowych. Podtrzymali założenia dotyczące długotrwałej ceny węgla koksowego na poziomie 140 dolarów za tonę oraz spłaty zadłużenia spółki już w 2018 r.

- Uważamy, iż w kolejnych kwartałach nastąpi zmniejszenie dyskonta do cen światowych, poprawa relacji cen koksu do węgla, która wraz ze stabilizacją produkcji umożliwi JSW wypracowanie w 2017 r. i 2018 r. odpowiednio 3,68 mld i 2,75 mld EBITDA – przekonuje Marcin Stebakow, wicedyrektor działu analiz Vestor DM.

Analitycy zmniejszyli poziom nakładów inwestycyjnych JSW w 2017 r. z 1,4 mld do 1 mld zł oraz dokonali korekt kosztów w części węglowej, gdzie w III kwartale uwzględnili wypłatę jednorazowej nagrody dla załogi oraz wzrost kwoty posiłków profilaktycznych (łącznie 145 mln zł). - W kolejnych kwartałach ważne będą negocjacje dotyczące nowego układu pracy, który obowiązywać ma z początkiem 2019 r. Poza tym we wrześniu podana ma zostać strategia spółki z horyzontem czasowym do 2030 roku – dodaje Stebakow.