Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 15.09.2017 12:26

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Fotolia

SOJA

Powrót do wzrostów notowań soi.

Bieżący tydzień na rynku soi przynosi dynamiczne zmiany nastrojów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych osuwała się w dół na początku tygodnia, po czym w środę dynamicznie odbiła w górę. Wzrosty wyhamowały dopiero dzisiaj, jednak cena soi w USA utrzymuje się wciąż powyżej poziomu 9,70 USD za buszel, czyli w okolicach ubiegłotygodniowych maksimów.

Wczoraj stronie popytowej na rynku soi pomogły dane zawarte w cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczącym eksportu zbóż. W publikacji tej podano, że w poprzednim tygodniu eksport soi z USA znalazł się na poziomie 1,6 mln ton, czyli znacznie przewyższającym oczekiwania zakładające 1,0-1,3 mln ton. Dodatkowo, prywatni eksporterzy sprzedali kolejne 198 tys. ton amerykańskiej soi do Chin i niemal tyle samo do Meksyku. Według licznych prognoz, chiński import soi ma utrzymać się na wysokim poziomie także w przyszłym roku. – a to może wspierać ceny amerykańskiej soi.

Czynnikiem, który w pewnym stopniu ogranicza potencjał wzrostowy notowań soi, są zapowiedzi jej dużej podaży w USA. We wtorek w swoim miesięcznym raporcie USDA podał, że prognozuje rekordowe zbiory soi w Stanach Zjednoczonych w tym roku – mają one znaleźć się na poziomie 4,431 mld buszli ze średnim plonem z ara wynoszącym 49,9 buszli.

W krótkoterminowej perspektywie okolice 9,75 USD za buszel są najbliższym technicznym oporem na wykresie soi. Niemniej, w obliczu powracającego na ten rynek optymizmu niewykluczony jest test bariery 10 USD za buszel w najbliższych tygodniach.

Notowania soi w USA – dane dzienne

CUKIER

Notowania cukru w konsolidacji przy ważnym poziomie oporu.

Bieżący tydzień na rynku cukru upływa pod znakiem relatywnie spokojnej konsolidacji cenowej. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych poruszają się tuż poniżej poziomu 15 centów za funt, będącego ważnym technicznym oporem. Jego pokonanie będzie trudne, zwłaszcza w obliczu niekorzystnej dla strony popytowej sytuacji fundamentalnej na globalnym rynku cukru.

Sezon 2017/2018 ma być okresem znaczącej nadwyżki cukru na świecie, za co w dużej mierze ma odpowiadać wzrost produkcji w Unii Europejskiej, Tajlandii, Indiach oraz Pakistanie. Szczególną uwagę inwestorów na tym rynku przyciąga sytuacja w Europie, gdzie 1 października zniesione zostaną regulacje dotyczące uprawy i dostaw buraka cukrowego, a także minimalnych cen buraka cukrowego oraz kwotowania cukru. Uwolnienie produkcji buraka cukrowego najprawdopodobniej doprowadzi do wzrostu produkcji cukru w UE, ale jednocześnie spadku jego cen na unijnym rynku.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu