Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej były niewielkie zaburzenia w eksporcie ropy z Arabii Saudyjskiej, ale ich przełożenie na notowania tego surowca było raczej nieznaczne. W kontekście tego kraju – oraz innych państw OPEC – istotne stają się powoli kolejne komentarze dotyczące przyszłości porozumienia ws. cięcia produkcji ropy naftowej, której w obecnej formie obowiązuje do końca marca. Dzisiaj Jabar al-Luaibi, minister ds. ropy naftowej w Iraku, powiedział, że nie widzi potrzeby ograniczania produkcji ropy naftowej w tym kraju w większym stopniu niż dotychczas – jednocześnie jednak wyraził gotowość do negocjacji z pozostałymi krajami OPEC. Oficjalne spotkanie kartelu odbędzie się dopiero pod koniec listopada i to na nim mają zapaść ostateczne decyzje ws. przedłużenia porozumienia ws. cięcia produkcji ropy. Niemniej, komentarze w tej sprawie mogą wpływać na notowania tego surowca już wcześniej.
PSZENICA
Niewielki potencjał wzrostowy notowań pszenicy w USA.
Po wzrostowym poprzednim tygodniu, poniedziałkowa sesja na rynku pszenicy przyniosła powrót do spadków cen. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych spadły wczoraj o 1,2%, kończąc sesję w okolicach 4,43 USD za buszel.
Ceny pszenicy w USA pozostają blisko tegorocznych minimów i sam ten fakt z technicznego punktu widzenia jest dla nich pewnym wsparciem. Niemniej, potencjał wzrostowy cen tego zboża w ostatnich miesiącach się zmniejszał wraz z napływaniem kolejnych informacji o lepszych od oczekiwań zbiorach pszenicy na świecie. Chociaż produkcja w Stanach Zjednoczonych czy Australii delikatnie zawiodła, to w innych częściach świata (Europa, rejon Morza Czarnego) żniwa okazały się obfite.
Dziś inwestorzy na rynku pszenicy będą wyczekiwać popołudniowych informacji dotyczących przetargów na kupno tego zboża przez Egipt – kraj będący największym importerem pszenicy na świecie. Egipt dotychczas nie sprecyzował dokładnej wielkości przetargu ani preferowanych krajów produkcji, więc dzisiejsze informacje rzucą więcej światła na popyt na pszenicę ze strony tego kraju.