Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 02.01.2018 10:23

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Kontynuacja wzrostów cen ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej zakończyły 2017 rok mocnym, wzrostowym akcentem. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu przekroczyła poziom 60 USD za baryłkę, a nowy rok rozpoczyna dalszymi zwyżkami.

Sytuacja techniczna na wykresie ropy naftowej znacząco się poprawiła po tym, jak ceny tego surowca w USA wybiły się na najwyższy poziom od 2015 roku. Fundamenty rynkowe już jednak nie wspierają szczególnie strony popytowej. O ile w ostatnich dniach emocje na rynku ropy naftowej wzbudzają obawy związane z niepokojami politycznymi w Iranie, to inne czynniki sprzyjają już bardziej uspokojeniu nastrojów i stabilizacji cen ropy naftowej lub nawet jej zniżkom.

W ostatnich dniach uruchomiony został na nowo ropociąg Forties – kluczowa tego typu arteria na Morzu Północnym, wyłączona z działalności operacyjnej w pierwszej połowie grudnia na skutek wykrycia nieszczelności. Dodatkowo, trwają naprawy ropociągu w Libii, który pod koniec grudnia został uszkodzony wskutek eksplozji. Z kolei w USA wiele wskazuje na to, że wzrost produkcji ropy naftowej będzie kontynuowany w 2018 roku po tym, jak liczba funkcjonujących wiertni w Stanach Zjednoczonych wzrosła w tym czasie o ponad 40%.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

ZŁOTO

Notowania złota silne technicznie, cena powyżej 1300 USD za uncję.

Miniony rok na rynku złota zakończył się dynamicznymi wzrostami cen tego kruszcu i dotarciem notowań z powrotem ponad poziom 1300 USD za uncję. Podczas pierwszej sesji w 2018 roku cena złota kontynuuje zwyżkę i przekracza już poziom 1310 USD za uncję.

Niewątpliwie notowania złota znajdują się obecnie w ciekawym technicznie miejscu. Jeśli w ciągu najbliższych dni cena tego surowca utrzyma się powyżej poziomu 1300 USD za uncję, będzie to sygnał siły strony popytowej i możliwości dalszych zwyżek cen złota (z najbliższym technicznym oporem w okolicach 1320 USD za uncję). Jeśli natomiast notowania kruszcu zejdą poniżej poziomu 1300 USD za uncję, to może to być początek równie dynamicznej przeceny, przy czym zakres zniżek mógłby sięgnąć rejonu 1266-1271 USD za uncję. W ujęciu krótkoterminowym na rynku złota kluczowe będą więc uwarunkowania techniczne.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu