Presja podażowa na tym rynku utrzymała się także w czwartek, aczkolwiek notowania złota i tak poruszały się wyraźnie powyżej psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję.

Spadkowi notowań kruszcu sprzyjało środowe umocnienie amerykańskiego dolara. Amerykańska waluta radziła sobie wyjątkowo słabo w końcówce 2017 r., stwarzając teraz potencjał do chociażby technicznego odreagowania. W środę dodatkowo zwyżce dolara sprzyjały dobre dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych (np. te dotyczące sytuacji w amerykańskim przemyśle), a także opublikowane minutki z posiedzenia FOMC, które przedstawiły wciąż relatywnie jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej do dalszej polityki monetarnej w USA. Ciekawe pozytywne informacje fundamentalne napłynęły także z Niemiec, gdzie Deutsche Boerse poinformowała o dużym popycie na złoto w tym kraju.

Obecnie kluczową barierą techniczną na wykresie złota jest psychologiczny poziom 1300 USD za uncję. Dopóki notowania kruszcu utrzymują się powyżej niego, droga do wzrostu w średnioterminowej perspektywie jest otwarta. Dopiero zejście poniżej tego poziomu mogłoby doprowadzić do przyspieszenia zniżek. Z pewnością przyszłość notowań złota będzie w dużej mierze zależeć od sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, którego wartość jest negatywnie skorelowana z cenami żółtego kruszcu. ¶