Problemy Wenezueli nie są jednak niczym nowym na globalnym rynku ropy naftowej, dlatego obawy związane z ograniczeniem tamtejszego eksportu mogą jedynie przejściowo zadziałać pozytywnie na ceny tego surowca. Presję podażową na notowania ropy wciąż wywiera perspektywa zwiększonej produkcji w Stanach Zjednoczonych, Rosji czy OPEC. Wczoraj pojawiły się nieoficjalne doniesienia, jakoby USA wzywało poszczególne państwa OPEC do zwiększenia wydobycia ropy naftowej ze względu na potrzebę jej większej podaży w globalnej gospodarce.
Na tle powyższych informacji, niemal bez echa przeszedł wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, według którego w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 2 mln baryłek. Był to jednak spadek zgodny z oczekiwaniami zniżki – wahały się one w przedziale 1,8-2,5 mln baryłek.
KAKAO
Dynamiczne spadki notowań kakao.
Ostatnie tygodnie na rynku kakao upływają pod znakiem przewagi strony podażowej. W bieżącym tygodniu zniżka wręcz przyspieszyła, a notowania kakao w Stanach Zjednoczonych zeszły poniżej poziomu 2300 USD za tonę, podczas gdy jeszcze miesiąc temu oscylowały w okolicach 2800-2900 USD za tonę. Tym samym, ceny kakao w USA znajdują się obecnie na najniższym poziomie od początku marca, a więc od trzech miesięcy.
Większość zniżki z ostatnich tygodni wynikała z działań inwestorów instytucjonalnych, którzy masowo zamykali wcześniejsze długie pozycje na rynku kakao. Tymczasem fundamenty rynku kakao nawet ostatnio wspierały stronę popytową, gdyż pojawiły się obawy o zmniejszone plony na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na razie jednak niedostatek deszczu w tym rejonie nie jest dotkliwy i sytuacja ma szansę się poprawić.