JSW Innowacje podpisały umowę ze szwajcarskim AGT Management & Engineering (AGT) o współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania technologii produkcji tzw. nanostruktur węglowych. Dzięki temu Jastrzębska Spółka Węglowa rozpocznie produkcję nowoczesnych materiałów na bazie grafenu.
Najpierw pilotaż
Całe przedsięwzięcie podzielone jest na trzy etapy. Pierwszym krokiem, który zajmie dziewięć miesięcy i pochłonie 2,8 mln zł, będzie budowa reaktora na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji i potwierdzenie, czy oferowana przez AGT technologia jest możliwa na skalę przemysłową.
Kolejnym etapem będzie powołanie spółki celowej przez JSW Innowacje i AGT. Spółka ta wybuduje zakład w Polsce – najpewniej na terenie byłej koksowni Dębieńsko w woj. śląskim – i uruchomi pilotażową produkcję nowoczesnych materiałów. Na ten cel popłynie 28 mln zł. Do produkcji mają zostać wykorzystane kopalniany metan, gaz ziemny, paliwo alternatywne z odpadów oraz plastik. Drugi etap zajmie 13 miesięcy.
W trzeciej fazie, gdy JSW uda się wejść na rynek i pozyskać klientów, spółka rozbuduje zakład o kolejne reaktory i znacząco zwiększy produkcję. Rozmowy z potencjalnymi klientami już trwają.
Nanostruktury węglowe, w tym nanorurki, to odmiana węgla w postaci pustych w środku walców, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu. To niezwykle lekki materiał, ale za to wytrzymały, nawet 100 razy bardziej niż stal, a do tego przewodzący ciepło i prąd. Zastosowanie znajduje m.in. w elektronice, energetyce, a także przy produkcji tworzyw sztucznych i kompozytów.