PKN Orlen opracował nowy program inwersyjny w obszarze biopaliw. Jego realizacja będzie opierać się na trzech filarach: budowie instalacji produkcyjnych biopaliw, pracach badawczo-rozwojowych i dostosowaniu operacyjnym w obszarze logistyki. Realizując nowy program grupa przygotowuje się do wprowadzenia nowelizacji Dyrektywy o Odnawialnych Źródłach Energii tzw. RED II zwiększającej znaczenie biopaliw II generacji, wytwarzanych m.in. z alg, słomy i innych surowców odpadowych. Wartości planowanych inwestycji spółka na razie nie podaje. - Spodziewamy się wzrostu znaczenia energii odnawialnej w transporcie i traktujemy zapisy Dyrektywy RED II, jako istotny element kształtujący przyszły rynek paliw. Chcemy być do tych zmian optymalnie przygotowani biznesowo - mówi cytowany w komunikacie prasowym Armen Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych PKN Orlen. Dodaje, że wdrażając program operacyjny dla biopaliw grupa odpowiada z wyprzedzeniem na wyzwania, związane z nowymi regulacjami, które pojawią się w latach 2020-2025.
Zaplanowane inwestycje będą m.in. związane z wykorzystaniem istniejących instalacji rafineryjnych w Płocku i Litvinovie. Dzięki nim ma dochodzić do tzw. procesu współuwodornienia na skalę przemysłową. Polega on na wprowadzeniu olejów roślinnych lub zużytych tłuszczów do instalacji rafineryjnych równolegle z frakcjami ropy. Dzięki temu uzyskiwany olej napędowy będzie zawierał biokomponent HVO (uwodorniony olej roślinny). Biokomponent ten będzie uzupełniał dotychczas stosowane w dieslu estry, które nadal będą w szerokim zakresie wykorzystywane, aż do granicy przewidzianej normami jakości paliwa.
PKN Orlen podaje, że o przeniesieniu współuwodornienia na skalę przemysłową zadecydował pomyślny przebieg próby technologicznej zrealizowanej we wrześniu tego roku. Na tym jednak nie koniec. Koncern w perspektywie 2020 r. podejmie decyzję o budowie samodzielnej instalacji produkcyjnej HVO. Dodatkowo analizowany jest projekt dotyczący budowy instalacji do produkcji bioetanolu z surowców celulozowych i analizowane są inne technologie pozwalające na pozyskanie zaawansowanych biokomponentów. Program rozwoju biopaliw w grupie PKN Orlen będzie wymagał przygotowania rafinerii do odbioru nowego komponentu i zorganizowania logistyki dostaw surowców. W ocenie koncernu do 2030 r. znaczenie rynku paliw odnawialnych będzie rosło. Spółka szczególnie zainteresowana jest wykorzystaniem do ich produkcji tzw. surowców odpadowych, co wpisuje się w szerszy trend domykania obiegu surowców w gospodarce.