PGNiG wyprodukuje więcej energii

W tym roku produkcja prądu będzie podobna jak w 2018 r. Mocno powinna wzrosnąć po zakończeniu inwestycji w Stalowej Woli i na Żeraniu.

Publikacja: 19.02.2019 05:09

PGNiG wyprodukuje więcej energii

Foto: materiały prasowe

Produkcja i sprzedaż energii cieplnej i elektrycznej, jeden z czterech podstawowych segmentów działalności PGNiG, będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w działalności grupy. Prawdopodobnie nastąpi to jednak nie wcześniej niż w 2020 r. W tym roku jeszcze nie należy spodziewać się większych zmian niż te wynikające z uwarunkowań zewnętrznych. – Sprzedaż ciepła zależy przede wszystkim od temperatury zewnętrznej. W przypadku energii elektrycznej prognozujemy sprzedaż na poziomie zbliżonym do tej z 2018 r. – podaje biuro prasowe PGNiG.

Nowe moce

W tym roku będą kontynuowane prace przy budowie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań o mocy elektrycznej 497 MW (megawaty) i mocy cieplnej 326 MW oraz przy budowie kotłowni gazowej o mocy cieplnej 390 MW. Zakończenie obu inwestycji jest planowane na 2020 r. – Nowy blok gazowo-parowy w EC Żerań zastąpi najstarsze żerańskie turbiny i węglowe kotły parowe. Inwestycja spowoduje, że moc wytwórcza energii elektrycznej EC Żerań wzrośnie o około 80 proc. z obecnego poziomu 386 MWe (megawaty mocy elektrycznej) do 690 MWe – informuje PGNiG. Z kolei produkcja prądu zależnej PGNiG Termiki zwiększy się z około 4 TWh (terawatogodziny) do ponad 6 TWh rocznie.

Według PGNiG realizowana inwestycja spełni również najwyższe, unijne standardy w zakresie ochrony środowiska, takie jak dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych oraz wymogi BAT (tzw. najlepszych dostępnych technik).

Wcześniej, bo zapewne pod koniec tego roku, ma być oddany do użytku blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Obiekt o mocy 450 MWe oraz 240 MWt (megawaty mocy cieplnej) powstaje na terenie obecnej elektrowni Stalowa Wola jako wspólna inwestycja PGNiG i Tauronu. Oba koncerny pośrednio mają po połowie udziałów. – Budowany blok jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia należącego do spółki OGP Gaz-System. Tak korzystna lokalizacja sprawiła, że budowaną jednostkę będzie można stosunkowo szybko do niego podłączyć, bez konieczności wysokich nakładów na budowę przyłącza – przekonuje biuro prasowe PGNiG. Według dotychczasowych założeń nowy blok ma produkować rocznie 3,5 TWh energii elektrycznej i spalać około 600 mln m sześc. gazu.

Duży producent

W ubiegłym roku PGNiG sprzedało 40,7 PJ (petadżule) energii cieplnej i 3,97 TWh prądu. Rok do roku sprzedaż ciepła spadła, co było związane ze dość wysokimi temperaturami powietrza. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w 2017 r. średnioroczna temperatura wyniosła 9,44 st. C, natomiast w ubiegłym roku było to już 10,51 st. C.

Wzrosła za to sprzedaż prądu. To rezultat przekazania do eksploatacji przez firmę PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa bloku energetycznego w EC Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Wybudowana instalacja dostarcza prąd i ciepło do pobliskich zakładów, a także dla mieszkańców prawie 100-tysięcznego miasta. Nowy blok posiada 80 MW mocy elektrycznej brutto i około 125 MW mocy cieplnej. Koszt realizacji całej inwestycji, po podpisaniu kilku aneksów do umowy z wykonawcą, wyniósł 529 mln zł netto.

Z wstępnych danych wynika, że w ubiegłym roku w segmencie wytwarzania PGNiG zanotowało 0,79 mld zł zysku EBITDA. To spadek o 6 proc. Sam IV kwartał, w ujęciu rok do roku, przyniósł jednak wzrost zysku EBITDA o blisko jedną piątą.

Foto: GG Parkiet

PGNiG (według danych za 2017 r.) było drugim co do wielkości producentem ciepła w kraju z udziałem około 11 proc. Pierwsze miejsce zajmuje PGE. Z kolei wśród producentów prądu gazowniczy koncern zajmuje piąte miejsce za PGE, Eneą, Tauronem i PAK z udziałem szacowanym na 2,5 proc. PGNiG przypomina, że należąca do grupy warszawska EC Siekierki jest największym tego typu obiektem w Polsce i drugim co do wielkości w Europie.

Surowce i paliwa
Unimot obserwuje wzrost popytu na benzynę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego
Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować