Grupa PGNiG rozwija sprzedaż gazu ziemnego na rynkach zagranicznych. W tym roku planowany jest m.in. wzrost u naszych wschodnich sąsiadów. „Proces ten w dużej mierze jest uwarunkowany dostępnością usługi przesyłowej na Ukrainę oraz konkurencyjnością punktu Hermanowice w stosunku do innych połączeń międzysystemowych między Ukrainą i krajami ościennymi. Mamy nadzieję, że dalszy rozwój infrastruktury transgranicznej oraz ukształtowanie stawek taryfowych pozytywnie wpłyną na obrót gazem ziemnym z Ukrainą" – informuje departament public relations PGNiG.
Koncern przesyła surowiec do tego państwa od 2016 r. W ubiegłym roku wyeksportował tam 0,45 mld m sześc. gazu. W 2017 r. było to 0,73 mld m sześc. PGNiG zauważa, że wielkość eksportu jest uzależniona od licznych czynników, w tym konkurencji cenowej wśród dostawców gazu na Ukrainę.
Spółka z Monachium
PGNiG dość dużo gazu sprzedaje poprzez zależny PGNiG Supply & Trading zarejestrowany w Monachium. Firma jest aktywnym uczestnikiem zachodnioeuropejskiego rynku nie tylko w obszarze handlu detalicznego i hurtowego błękitnym paliwem, ale i energią elektryczną. W ubiegłym roku zwiększyła sprzedaż gazu o 79,5 proc., do 3,93 mld m sześc. Surowiec trafia przede wszystkim do odbiorców w Niemczech i Holandii. PGNiG Supply & Trading sprzedaje tam błękitne paliwo pochodzące m.in. z norweskich złóż koncernu. W ubiegłym roku wydobycie przekroczyło 0,5 mld m sześc., co było podobną ilością jak w 2017 r. Prognoza na ten rok mówi o spadku pozyskiwanego gazu do 0,4 mld m sześc.
W kolejnych latach ma być jednak znacznie lepiej. – Zgodnie z założeniami przyjętymi w strategii grupy PGNiG planujemy stopniowy wzrost produkcji w Norwegii, zwłaszcza gazu. Wynika to przede wszystkim z zagospodarowywania złóż będących w posiadaniu spółki – przekonuje koncern. Od początku 2023 r. realizowane w Norwegii wydobycie błękitnego paliwa ma wynieść 2,5 mld m sześc. Obecnie zależny PGNiG Upstream Norway posiada w tym kraju udziały w 24 koncesjach. Niedawno otrzymał trzy nowe. Na dwóch z nich będzie pełnił rolę operatora.
Wydobycie w Pakistanie
W tym roku wydobycie i, co za tym idzie, sprzedaż gazu powinny istotnie wzrosnąć w Pakistanie. PGNiG prognozuje, że pozyska z lokalnych złóż około 0,3 mld m sześc. błękitnego paliwa. W ubiegłym roku było to około 0,2 mld m sześc., a w 2017 r. około 0,15 mld m sześc.