Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Woźniak, prezes PGNiG, przypomina, że Polska nie jest krajem szczególnie bogatym w złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
W ocenie PGNiG odkrycie nowych i jednocześnie dużych złóż ropy i gazu w Polsce jest mało prawdopodobne. – Naszym ambitnym celem jest, aby wydobycie utrzymać na dotychczasowym poziomie. Oczywiście ciągle poszukujemy nowych złóż, ale w drugim kroku staramy się optymalizować produkcję z już odkrytych – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Pewne nadzieje wiąże jeszcze z głębokimi odwiertami, które pozwolą przebić się przez warstwy solne i stwierdzić, czy pod nimi nie występują złoża nadające się do komercyjnej eksploatacji. Jeden z takich odwiertów ma powstać w Nowych Sadach w woj. podkarpackim.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.
Shell oświadczył w czwartek, że nie ma zamiaru składać oferty na będącego w opałach brytyjskiego konkurenta BP po tym, jak „Wall Street Journal” doniósł o rozmowach o przejęciu między dwoma gigantami naftowymi.
Orlen ma wdrożone mechanizmy pozwalające na elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe. Również Unimot dostosowuje politykę handlową do zmieniających się trendów. Jedynie MOL nic nie komunikuje w tej sprawie.
Nie może być inaczej, gdyż sam Katar zapewnia około 20 proc. globalnych dostaw LNG, a ich zastąpienie innymi nie jest dziś możliwe. Jak zapewniają analitycy i Orlen, nasz kraj – dzięki dywersyfikacji – znajduje się jednak w dość dobrej sytuacji.