PKN Orlen chce do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli ograniczyć do zera emisję netto CO2 (równowaga między emisjami a pochłanianiem CO2 z atmosfery). W miarę konkretne ruchy w tym zakresie koncern określił na razie do 2030 r. Do tego czasu planuje m.in. zredukować emisję posiadanych aktualnie aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc. Z kolei w energetyce redukcja ma sięgnąć 33 proc. CO2/MWh (dwutlenek węgla na megawatogodzinę) wyprodukowanej energii elektrycznej.
– Globalna transformacja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, jest olbrzymią szansą rozwoju Europy Środkowej. Jako największa firma w regionie chcemy jeszcze mocniej angażować się w ten proces i mamy ku temu silne podstawy – przekonuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Przypomina, że koncern w ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijał nowe obszary biznesu, ale i konsolidował polski sektor energetyczno-paliwowy. Dzięki realizacji kolejnych przejęć (Lotosu i PGNiG) liczy na pełne wykorzystanie nowych możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce.
Plany na dziesięć lat
Aby w najbliższych dziesięciu latach zrealizować założone cele PKN Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje ponad 25 mld zł. Będą one współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane na europejskim rynku kapitałowym. Spółka nie wyklucza, że do emisji dłużnych papierów w euro dojdzie jeszcze w tym roku. Na razie w tej sprawie prowadzone są dopiero analizy.
Planowane projekty inwestycyjne będą przede wszystkim dotyczyć efektywności energetycznej, budowy morskich elektrowni wiatrowych i odnawialnych źródeł energii na lądzie, a także instalacji biopaliwowych, wodorowych i biogazowych. Przedsięwzięcia zakładające zwiększenie efektywności energetycznej obecnie istniejących aktywów produkcyjnych zakładają realizację ponad 60 projektów.
PKN Orlen zamierza również wzmocnić swoją pozycję jako regionalnego lidera w biznesie biopaliw. W tym obszarze zamierza zrealizować pięć znaczących inwestycji w nowe instalacje wytwórcze. Inwestycje dotyczące: HVO, co-HVO, UCOME, bioetanolu lignocelulozowego i biometanu mają pozwolić na zwiększenie produkcji biopaliw o ok. 500 tys. ton rocznie.