- Na chwilę obecną nic nie wskazuje, żeby pozytywne momentum makro miało się odwrócić. Z drugiej strony są obawy o reformy Trumpa i niepewny wynik wyborów we Francji – ocenia Michał Marczak, szef analityków DM mBanku.
Jednocześnie uważa, że spadek cen należy wykorzystywać do akumulowania akcji.
Finanse
Zdaniem analityków DM mBanku zapowiadane ogłoszenie szczegółów dotyczących programu przewalutowania kredytów frankowych przez PKO BP powinno mieć negatywny wpływ na sentyment do sektora. W kwietniu preferują banki bez ekspozycji na kredyty frankowe (Alior, Pekao i Handlowy) oraz zagraniczne (Erste, Komercni i OTP). Ponadto, w kwietniu oczekują ogłoszenia nowego prezesa PZU co ich zdaniem powinno poprawić sentyment do spółki.
Paliwa, chemia
Spadki cen ropy i standardowa sezonowość wspierały w ostatnich tygodniach rentowność przerobu, ale eksperci biura nadal uważają, że założenie utrzymania tych poziomów marż jest bardzo optymistyczne, a zostało już wycenione w kursach PKN Orlen i Lotosu. Preferują akcje PGNiG, gdzie dostrzegają pozytywne katalizatory rynkowe i regulacyjne.
Energetyka
W najbliższych miesiącach zapadną kluczowe rozstrzygnięcia dla sektora związane z repolonizacją EDF i fuzją KHW/PGG. W bazowym scenariuszu DM mBanku zaowocuje to wzrostem lokalnych cen węgla i energii, co poprawi sentyment do wytwórców, szczególnie jeśli przyspieszone zostaną prace nad wdrożeniem rynku mocy.