Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.01.2020 07:56 Publikacja: 04.01.2020 05:00
Francis Fukuyama Tożsamość. Współczesna polityka tożsamościowa i walka o uznanie Dom Wydawniczy Rebis, Warszawa 2019
Foto: materiały prasowe
Dla porównania młode kobiety strachem napawa przede wszystkim katastrofa klimatyczna. Te wyniki można uważać za dowód wstecznictwa Polaków, ale można też widzieć w nich przejaw tego, co Francis Fukuyama przedstawia jako jedno z największych wyzwań współczesności. To powszechne poczucie zagrożenia dla własnej tożsamości. Albo raczej konieczność szukania tej tożsamości w świecie zanikających granic i rozmywających się norm. W tym zjawisku amerykański politolog upatruje źródeł fali populizmu, która od kilku lat rozlewa się po świecie, niszcząc stopniowo liberalno-demokratyczny ład. A ten – jak sam wieścił w wydanej w 1992 r. książce „Koniec historii i ostatni człowiek" – miał przecież stanowić docelowy punkt historii politycznej. W swojej najnowszej książce Fukuyama nie tylko diagnozuje, co motywuje te poszukiwania tożsamości, ale też daje wskazówki, jak można zapobiec plemienności, do której obecnie zdają się one prowadzić. Paradoksalnie, jednym z remediów może być wzmocnienie przywiązania do państw narodowych, których rola w zglobalizowanym świecie słabnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas