#PROSTOzPARKIETU: Kim jest „foreksowy Kowalski”?

Młody mężczyzna, prowadzący działalność gospodarczą? Najstarszy inwestor foreksowy w DM BOŚ ma… 92 lata!

Publikacja: 27.07.2016 11:46

#PROSTOzPARKIETU: Kim jest „foreksowy Kowalski”?

Foto: ROL

 

Gościem programu #PROSTOzPARKIETU w środę był Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży instrumentów finansowych DM BOŚ. Zapytaliśmy go, co wyróżnia inwestora rynku walutowego, na tle pozostałych klientów DM BOŚ.

- Zacznijmy od tego, że ponad połowa osób posiadających u nas rachunek foreksowy, inwestuje również na innych rynkach – podkreślił Zadora. Inwestorzy rynku walutowego nie ograniczają się więc do foreksu, ale inwestują także w inne instrumenty finansowe.

- W naszym biurze 89 proc. inwestorów foreksowych to mężczyźni. Osoby w wieku 36 - 45 lat są najliczniejszą grupą, stanowią 40 proc. inwestorów rynku walutowego. Przedział niżej - 26-35 lat - to ok. 30 proc. Nasz najmłodszy inwestor ma 20 lat, najstarszy - uwaga - 92 lata – ujawnił Zadora. Osoby najmłodsze, w wieku 18-25 lat, ze statystycznego punktu widzenia można pominąć, jest ich naprawdę niewiele. - Burzy to pewnego rodzaju mit, że forex, to rynek dla młodych ludzi, stawiających pierwsze kroki w inwestowaniu, nie mających pieniędzy – podkreśla Zadora.

Inwestorów rynku walutowego, na tle pozostałych graczy, wyróżnia jeszcze jedna wspólna cecha. – Nie pytamy naszych klientów o wykształcenie, sprawdzamy za to jakie mają źródła dochodów, musimy to robić ze względu na przepisy służące przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Wśród inwestorów foreksowych, częściej niż w innych grupach, pojawia się własna działalności gospodarcza i wolny zawód. Ludzie o takim profilu zawodowym ponoszą wyższe ryzyko niż pracownicy zatrudnieni na etat, mają więc wyższą tolerancję, czy wręcz akceptację dla ryzyka, a rynek walutowy tego wymaga. Poza tym, wykazują się najczęściej sporą elastycznością w gospodarowaniu czasem. Co jednak nie znaczy, że mają go więcej – powiedział gość #PROSTOzPARKIETU.

Parkiet TV
Czy obawy o recesję w USA są słuszne? Co dalej z giełdami? Analiza techniczna indeksów i spółek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet TV
Trafił z prognozą dla GPW. Czy widzi WIG na 200 tys. pkt. Kiedy?
Parkiet TV
Co czeka deweloperów i ich klientów? Rynek mieszkaniowy w czasach niskich stóp
Parkiet TV
Zapowiedź obniżek stóp rozgrzeje rynek mieszkaniowy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet TV
Czy to koniec zawieruchy rynkowej związanej z cłami? Warto teraz inwestować w złoto, ropę i miedź?
Parkiet TV
Majewski: Chaos i niepewność w wojnie celnej jeszcze potrwają. Jak firmy mogą się przygotować?