Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.04.2025 07:28 Publikacja: 20.10.2024 09:39
Foto: Adobestock
znów zaczął hamować. W samym 2023 roku eksport produktów przemysłu motoryzacyjnego z Polski zanotował rekordowy wynik, przekraczając poziom 50 mld euro, a wartość produkcji sprzedanej wyniosła 236,5 mld zł. Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku wypada już dużo mniej optymistycznie, nie dając nadziei w perspektywie całego 2024 roku choćby na zbliżenie się do wyników z poprzedniego roku. W I półroczu br. eksport przemysłu motoryzacyjnego wyniósł 23,7 mld euro. To prawie o 18 proc. mniej (5,1 mld euro) niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W samym tylko II kwartale br. spadek był jeszcze głębszy, sięgając ponad 29 proc. Za ponad jedną trzecią sprzedaży eksportowej odpowiadały Niemcy, co pokazuje, jak mocno krajowi przedsiębiorcy są zależni od tego kierunku. Łącznie na rynki krajów Unii Europejskiej trafiło blisko 82 proc. eksportu całego rodzimego sektora.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas