Fundusz Selective Equity jest skoncentrowanym funduszem akcji, który inwestuje na rynkach Europy Zachodniej. Akcje spółek europejskich są wyceniane dużo niżej niż podobne spółki notowane w USA, dyskonto w ostatnim okresie osiągnęło historycznie wysokie wartości. Prawdopodobnie EBC przed Fedem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych, co pozytywnie wpłynie na wyceny tutejszych akcji i pomoże domknąć lukę waluacyjną. Ponadto wysoka ekspozycja na spółki z sektora obronności, który jest szeroko reprezentowany na europejskich parkietach, powinna sprzyjać wynikom funduszu w najbliższym czasie – wydatki państw EU na zbrojenia w najbliższych latach będą dynamicznie rosnąć, co przełoży się na przychody i zyski sektora. Uniqa Selektywny Akcji Polskich to fundusz ze 100-proc. ekspozycją na polski rynek akcji, który okazji inwestycyjnych szuka zarówno wśród spółek z indeksu WIG20, jak i spółek o mniejszej kapitalizacji. W naszej ocenie po wielu latach słabego zachowania lokalnego rynku akcji przyszedł czas większego odreagowania. Zmiana władzy przyniosła poprawę ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa oraz bardziej przychylne nastawienie państwa do inwestorów. Pomimo bardzo mocnych wzrostów na GPW w ostatnich kwartałach wyceny w Polsce nadal nie są wymagające. Kiedy wskaźnik prognozowany C/Z dla S&P 500 jest obecnie blisko 20 proc. powyżej swojej dziesięcioletniej mediany, analogiczna miara dla indeksu WIG jest 10 proc. poniżej mediany. Poza aspektem wycenowym oraz poprawą klimatu inwestycyjnego GPW wspierać powinna relatywnie dobra sytuacja makro. Dodatkowo cały czas niski poziom inwestycji przedsiębiorstw (przy jednoczesnej historycznie wysokiej nadpłynności banków) każe sądzić, że jest jeszcze sporo potencjalnego paliwa do dalszego wzrostu.
Fryderyk Krawczyk
dyrektor departamentu zarządzania aktywami, VIG/C-Quadrat TFI
wskazane fundusze: 50 proc. VIG C/Quadrat Konserwatywny, 50 proc. VIG C/Quadrat Obligacji Korporacyjnych
Stawiamy na rozwiązania dłużne, które w dalszym ciągu oferują nie widziany od wielu lat potencjał na atrakcyjne zyski.
W naszej ocenie odbudowa konsumenta, której obecnie jesteśmy świadkami, powinna wspierać odbicie polskiej gospodarki. W środowisku wysokich płac nominalnych i rosnącego PKB naszym scenariuszem bazowym jest brak obniżek stóp procentowych przez RPP w perspektywie najbliższego roku. W tym kontekście rozwiązania oparte o zmienny kupon, który na obecnym atrakcyjnym poziomie (stopa referencyjna – 5,75 proc.) prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej, prezentują według VIG / C-QUADRAT TFI świetną relację zysku do ryzyka, a przy okazji mogą stabilizować portfel inwestycyjny w czasach wysokiej niepewności, której doświadczamy.
Dodatkowo przed Polską jest ogromna szansa na relatywnie dynamiczny boom inwestycyjni związany z odblokowaniem i próbą wykorzystania środków z KPO. Inwestycje i silny konsument to dobra mieszanka dla kondycji sektora przedsiębiorstw, którego sytuacja finansowa w dalszym ciągu powinna być relatywnie stabilna.