Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2022 10:05 Publikacja: 15.02.2022 09:49
Kluczowym czynnikiem zajmującym uwagę polskich spółek elektroenergetycznych w 2022 r. będą ceny uprawnień do emisji CO2.
Foto: Adobestock
Energetyka w dobie transformacji przyzwyczaiła nas do nowych inwestycji. Jednak od momentu pandemii koronawirusa spółki elektroenergetyczne, na barkach których leży los dekarbonizacji, nie podejmują nowych inicjatywy inwestycyjnych. Są realizowane tylko projekty już zainicjowane przed 2020 r., a więc budowa mocy gazowych czy offshore. Powód? Spółki czekają na rozstrzygnięcie krajowych i europejskich regulacji. Zwłaszcza jeśli chodzi o powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli którejkolwiek polskiej firmie uda się uruchomić mały reaktor jądrowy, to będzie to dobre rozwiązanie dla tej firmy i dla Polski – mówi „Parkietowi" Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje raporty bieżące spółek PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Enei w zakresie procesu dokapitalizowania spółki w drodze emisji akcji. - Wnioski złożone przez spółki w zakresie podwyższenia kapitału w żaden sposób nie wpływają na plany MAP w tym zakresie wyjaśnia MAP.
Zapowiedź emisji akcji przez PGE i Eneę zaskoczyła inwestorów. Spółki chcą pozyskać kapitał w czasie, kiedy los wydzielenia aktywów węglowych jest wciąż nieznany. Rynek przecenił akcje obu firm. Dostało się też Tauronowi.
Elektrownie węglowe po 2022 roku nie będą już działać w tej formie, jak jeszcze w 2021 roku. W nadchodzącym roku ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która skupi aktywa węglowe.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wyjątkowo dobre warunki dla krajowych wytwórców prądu, a także zapowiedź gruntownej reformy sektora spowodowały, że branża wróciła do łask inwestorów. Kiedy się skończy to energetyczne eldorado?
Polska Grupa Górnicza z początkiem 2022 r. rozważy wystąpienie o renegocjacje warunków dotychczasowych umów dostawy węgla do PGE – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas