Audi quattro zadebiutowało w 1980 roku, ale pracowano nad nim już od roku 1977. Dlaczego jest to auto tak wyjątkowe? Odpowiedź kryje się w nazwie – to napęd 4 x 4, dotąd niespotykany w samochodach osobowych. Wszystko zaczęło się od zimowych testów audi 200 oraz volkswagena iltisa – wojskowej „terenówki". Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się wówczas, że powolny iltis w trudnych warunkach poradził sobie nieporównanie lepiej od audi napędzanego 170-konnym silnikiem. Sukces tego pierwszego tkwił właśnie w napędzie na obie osie. W ten sposób niemieccy inżynierowie postawili sobie za cel zaadaptować napęd na cztery koła do auta osobowego.