Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obecnie w Polsce około 14,5 miliona osób aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej. O posiadaniu jednego rachunku można zapomnieć – wielu z nich korzysta z kilku banków jednocześnie. Sektorowi przybędą nowi konkurenci w postaci tzw. podmiotów trzecich.
Dla banków w Unii Europejskiej nadeszły przełomowe czasy z powodu nie tylko historycznie najniższych lub wręcz ujemnych stóp procentowych, ale także przez wejście PSD2 (ang. payment service directive), czyli nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, przyjętej jesienią 2015 r. Dotyczy usług płatniczych w ramach rynku unijnego i wprawdzie państwa członkowskie mają jeszcze sporo czasu na jej implementację (do 2018 r.), ale już teraz bankowcy się obawiają, w jaki sposób nowa dyrektywa wpłynie na ich biznes. Pojawi się nowa kategoria dostawców usług płatniczych, będących „stronami trzecimi" (TPP, ang. third party payment provider). Będą mogły na zlecenie posiadacza rachunku płatniczego uzyskać dostęp do informacji o dostępnej na rachunku kwocie (AIS, ang. account information service) albo uzyskać dostęp do konta, aby zainicować z niego płatność (PIS, ang. payment initiation service.)
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.