Boom na fotowoltaikę w Polsce powoduje, że firmy z tej branży przeżywają złoty okres, a ich akcjonariusze osiągają rewelacyjne stopy zwrotu. Nic więc dziwnego, że wiele spółek, które nie były związane z tym sektorem, rozpoczyna swoją przygodę z PV. Jakie są ich plany?
Słońce przyciąga spółki
Jednym z przykładów przebranżowienia jest Solar Innovation(wcześniej Ciasteczka z Krakowa). Spółka zmieniła nazwę w czwartek i do tej pory zajmowała się produkcją ciastek, jednak w ubiegłym roku zdecydowała o zmianie profilu działalności i wejściu w fotowoltaikę. Firma kupiła większościowy pakiet udziałów w fotowoltaicznej spółce Semper Power. Firma ta została wcześniej przejęta przez inną giełdową firmę OZE Capital (wcześniej CSY). Spółka ta poprzednio zajmowała się produkcją m.in. części zamiennych do pojazdów. W zamian za udziały w Semper Power Solar Innovation zapłacił OZE Capital własnymi akcjami.
Obie spółki planują zbudowanie pozycji znaczącej grupy kapitałowej działającej na rynku odnawialnych źródeł energii poprzez zwiększenie udziału w rynku krajowym i europejskim w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań fotowoltaicznych, pomp ciepła, wytwarzania i zarządzania energią elektryczną i cieplną oraz w obszarach uzupełniających (magazynowanie energii, finansowanie inwestycji, pozostałe instalacje OZE). W strategii zapisano, że celem jest osiągnięcie pozycji w czołowej dziesiątce firm oferujących kompleksową realizację projektów fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła.
Z kolei Berg Holding (wcześniej Śląskie Kamienice) poprzednio koncentrował się na branży nieruchomości, hotelowej, gastronomicznej, a od 2020 r. również na fotowoltaice. Działalność w sektorze PV rozpoczęło poprzez spółkę zależną Farmy Fotowoltaiki, której główny model biznesowy opiera się na budowie farm fotowoltaicznych, przy współpracy z wiodącymi partnerami na rynku, m.in. Columbus Energy. Spółka rozpoczęła już prace przy projektach o łącznej mocy blisko 63 MW. Celem na 2021 r. jest kontynuacja zadań rozpoczętych w ubiegłym roku. Spółka planuje również m.in. dalsze inwestycje, w tym w podmioty działające na rynku fotowoltaicznym, kupując ich udziały, rozwój sieci wykonawczej i dystrybucji, współpracując z kolejnymi partnerami i firmami projektowo-montażowymi oraz rozwój zaplecza techniczno-handlowego poprzez budowę własnego zespołu firm podwykonawczych.
Dywersyfikacja działalności
Działalność w branży fotowoltaicznej rozpoczynają spółki z wielu sektorów. Przykładem jest Ekopol Górnośląski Holding, który skupia się m.in. na dystrybucji paliw płynnych – oleju napędowego i benzyny, sprzedaży zbiorników na paliwa płynne, sprzedaży i przetwórstwie wyrobów hutniczych.