Kilkadziesiąt spółek z udziałem Skarbu Państwa i... Rusza program Synergia w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Co to za pomysł? Jaki jest cel programu?
Spółki Skarbu Państwa (SSP) będą tymi, na których będzie spoczywał główny ciężar odbudowy gospodarki po pandemii. Dlatego też program Synergia to maksymalizacja wykorzystania zasobów w domenie publicznej. Zorganizowaliśmy więc skuteczną platformę wymiany informacji pomiędzy SSP, która ma pomóc we wszystkich możliwych dziedzinach działalności przedsiębiorstw: nawiązywaniu relacji biznesowych, wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, inicjacji nowych projektów biznesowych, badaniach i rozwoju, marketingu i sponsoringu, działalności społecznej czy edukacji menedżerskiej. Decyzje o zawiązaniu współpracy biznesowej są oczywiście autonomiczne i leżą w rękach zarządzających, którzy muszą działać w interesie spółki i zgodnie z prawem, ale w dobie pandemii powinien być jeden ośrodek koordynujący. Miejsce, gdzie spółki mogą wymieniać się informacjami i znajdować obszary współpracy, często jeszcze na wstępnym, choć bardzo istotnym etapie planowania. Wszystko w duchu patriotyzmu ekonomicznego, ze świadomością, że odpowiedzialność za państwo to też codzienne decyzje – również te biznesowe. Teraz jest czas na nowe wyzwania. Gospodarka to fundament, na którym chcemy jeszcze mocniej budować tożsamość Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Ile spółek z udziałem Skarbu Państwa uczestniczy dzisiaj w tym programie? Czynią to dobrowolnie czy z małym przymusem ministra?
Pomysł na program Synergia w zasadzie trafił do nas z „rynku". Regularnie pojawiały się pytania czy nie można by zrobić czegoś, żeby spółki Skarbu Państwa mogły efektywniej wymieniać się doświadczeniami i ściślej ze sobą współpracować. Mieliśmy deklaracje poparcia powstania takiego przedsięwzięcia ze strony przedstawicieli zarządów spółek, jeśli skoordynuje je MAP. Przygotowaliśmy więc koncepcję programu Synergia. Projekt zyskał poparcie wicepremiera Sasina, który we wrześniu ubiegłego roku ogłosił powołanie Synergii na spotkaniu prezesów największych spółek w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Od tamtego spotkania zespół się powiększa, chęć w partycypacji przy tworzeniu tego programu zgłaszają same spółki bez potrzeby adresowania specjalnych zachęt. Liczba podmiotów w programie przekroczyła już 30. Zgłosiły się spółki o różnej skali, te największe, ale także te mniejsze, choć równie istotne z punktu widzenia wkładu w gospodarkę narodową.
Czy w programie Synergia biorą udział spółki podlegające innym ministerstwom? Czy jest jednak widoczna międzyresortowa rywalizacja?