12 %
przepytywanych uważa, że ich wiedza na temat zasad funkcjono- wania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest duża lub bardzo duża. 48 proc. ocenia, że ma tu bardzo małą wiedzę
Co ciekawe, pomimo że inwestowanie zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o braki w wiedzy, to tylko 20 proc. ankietowanych deklaruje chęć jej pogłębienia w tym zakresie, co zdaniem autorów badania może wynikać z przeświadczenia, że wiedza na ten temat jest trudna i wymaga znajomości innych zagadnień ekonomicznych. Analiza danych z poprzednich kilku edycji badania pokazuje jednak, że rok rocznie odsetek deklaracji o niedoborach w wiedzy maleje. W przypadku cyberbezpieczeństwa jest to różnica na poziomie 6 pkt proc. względem 2023 r. i aż 16 pkt proc. w porównaniu z 2020 r. W przypadku inwestowania odsetek deklaracji o niedoborach w wiedzy zmalał o 13 pkt proc. w porównaniu z 2023 r.
Najczęściej wskazywanym przez badanych źródłem wiedzy ekonomicznej są blogi i portale internetowe – 59 proc. (częściej wskazywane przez młodszych badanych), i media – 36 proc. Młodsi częściej wskazują też szkołę i uczelnię, starsi – instytucje finansowe.
Zamiast inwestowania wybieramy oszczędzanie w bankach
Stopy procentowe NBP nie zostały zmienione na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej i pozostaną niezmienione zapewne jeszcze wiele miesięcy. To może spowolnić spadek oprocentowania depozytów. Ale wzrośnie inflacja.
Giełda nadal nie dla wszystkich
Badanie pokazało, że tylko 12 proc. badanych ocenia swoją wiedzę o giełdzie jako bardzo i raczej dużą. Dla zdecydowanej większości zrozumienie zasad funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych wciąż stanowi wyzwanie – 55 proc. respondentów ocenia swoją wiedzę w tym zakresie jako bardzo i raczej małą. Zdaniem autorów badania, jeśli zestawimy te dane z brakiem znajomości instrumentów GPW, to dochodzimy do sytuacji, w której w społeczeństwie pojawia się lęk przed inwestowaniem. Aż 70 proc. badanych nie wie, czym są akcje, a jedynie o nich słyszało. Podobnie jest z obligacjami (62 proc.). trzy czwarte ankietowanych nigdy nie słyszało o opcjach, a blisko cztery piąte o kontraktach terminowych czy ETF-ach. Blisko 90 proc. obce są certyfikaty inwestycyjne.
Ponad dwie trzecie respondentów wśród przyczyn nieinwestowania na giełdzie wskazało obawę przed stratami. Dużą barierą jest też lęk przed ryzykiem (65 proc.) i brak wystarczającej wiedzy (45 proc.). Pytani o najważniejsze powody wyboru spółki, w którą chcieliby zainwestować, badani wskazywali jej sytuację biznesową (91 proc.), możliwość uzyskania dywidendy (76 proc.) i opinię innych uczestników rynku (55 proc.). Spośród sposobów długookresowego oszczędzania na emeryturę respondenci najczęściej znają pracownicze plany kapitałowe (36 proc.) oraz IKE (28 proc.).