Polacy raczej nie planują większych wydatków

Przy rosnących kosztach życia i innych czynnikach prognozujących spowolnienie gospodarcze nie dziwi fakt, że 67 proc. ankietowanych na rzecz raportu Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: czas oszczędzania” odpowiedziało „nie” na pytanie, czy planują w tym roku większe wydatki.

Publikacja: 29.03.2023 21:00

Polacy raczej nie planują większych wydatków

Foto: Adobestock

Wśród nich było najwięcej kobiet (73 proc., 61 proc. mężczyzn). Często odpowiadali tak również 18–29-latkowie (81 proc.) oraz osoby po 70. roku życia (78 proc.). Większych wydatków nie planują także mieszkańcy wsi (73 proc.), ankietowani z wykształceniem podstawowym (80 proc.) oraz zarobkami do 2000 zł na rękę (86 proc.).

– Ale już co trzeci ankietowany Polak przyznał, że zamierza wydać więcej w najbliższych miesiącach (33 proc.). Byli to głównie mężczyźni (27 proc. kobiet), respondenci w wieku 40–49 lat (51 proc.) oraz mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób (43 proc.). W tej grupie znalazło się również najwięcej badanych z wykształceniem wyższym (41 proc.) oraz z dochodem od 4000 do 4999 zł netto miesięcznie (62 proc.) – komentuje Przemysław Tadrak, dyrektor departamentu zarządzania finansowego Santander Consumer Banku.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

Dostęp do treści parkiet.com nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Oszczędzanie
Najważniejsze pytanie deponentów. Kiedy zaczną spadać stopy procentowe NBP?
Oszczędzanie
Niebogate gospodarstwa domowe
Oszczędzanie
Depozyty bieżące powoli wracają do łask Polaków
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja