Sytuacja na rynkach 19 marca - historyczna decyzja BOJ nie wzmocniła jena

We wtorek nad ranem poznaliśmy decyzję Banku Japonii. W obliczu wyraźnego wzrostu płac decydenci zostali niejako "przymuszeni" do podjęcia decyzji o rozpoczęciu procesu wychodzenia z ultra-luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez ostatnie lata.

Banki centralne wchodzą do akcji

Bank Japonii na zakończonym dziś posiedzeniu zdecydował się na pierwszą od 2007 roku podwyżkę stóp procentowych, co nie pomogło jednak zbytnio notowaniom jena. Para USDJPY wraca dziś w kierunku tegorocznych maksimów powyżej 150. Japońska waluta potaniała dziś wobec większości z grona G10 ze względu na to, iż mimo podwyżki kosztu pieniądza, polityka monetarna pozostała bardzo łagodna.

Niedźwiedzie znów atakują na GPW

WIG20 w opałach. Wyraźnie traci na wartości i jest najsłabszym indeksem w Europie.

Kurs złotego łapie oddech po trudnym poniedziałku

Złoty we wtorkowy poranek notuje niewielkie zmiany. Czy handel rozrusza się w kolejnych godzinach?

Gołębia podwyżka stóp w Japonii - jen w odwrocie

Dolar amerykański zyskuje w ciągu ostatnich kilku sesji, a na dzień przed decyzją Fed rentowności 10-letnich obligacji USA wynoszą już 4,32% wobec zaledwie 4,1% tydzień temu. Pokazuje to, że rynki kolejny raz zastanowiły się, czy aby nie spieszą się z oczekiwanym czasem jak i skalą luzowania polityki.

Poranek maklerów – Japonia podnosi stopy procentowe

WIG20 bez zmian i spore spadki mWIG40 (minus 1,1 proc.) oraz sWIG80 (minus 0,9 proc.). Warszawa próbowała dojść do siebie po piątkowym trzęsieniu ziemi. Sesja niby słaba, ale wymiana akcji duża jak na nasze warunki – obroty wyniosły 2,18 mld zł (około połowy to LPP). Na pocieszenie można dodać, że Europa też nie była zalana zielenią.

Banki centralne w roli głównej

Największą uwagę przyciągnie niewątpliwie środowy komunikat Rezerwy Federalnej oraz konferencja J. Powella tuż po jego publikacji.

Zamieszanie wokół LPP popsuło nastroje na GPW

Zamieszanie wokół LPP miało nie tylko negatywny wpływ na spółkę, ale położyło się cieniem na szerokim rynku, psując nastroje na GPW.

Czeskie gołębie

Gołębia retoryka banku centralnego Czech może być czynnikiem wspierającym notowania tamtejszych papierów skarbowych

LPP odzyskuje grunt pod nogami

Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP.

Słabość popytu w Warszawie

Sesja w Warszawie początkowo przebiegała pod znakiem odrabiania strat po piątkowej przecenie, ale chętnych do zakupów nie było zbyt wielu.

Dominujący handel na LPP

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie ostatecznie nie przyniósł zmian głównego indeksu, WIG20, który pozostaje przy poziomie 2350 pkt. mWIG40 spadł 1,05%, podczas gdy sWIG80 zanotował zniżkę o 0,92%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 2,2 mld PLN z czego 1 mld przypadł na handel na akcjach LPP.

Sytuacja na rynkach 18 marca - seria mocniejszych danych z Chin

Dzisiaj w nocy poznaliśmy odczyty z chińskiej gospodarki za luty - produkcja przemysłowa wzrosła o 7 proc. r/r, sprzedaż detaliczna o 5,5 proc. r/r, a inwestycje w aglomeracjach o 4,2 proc. r/r. Te dane były nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, co może wskazywać na postępujące ożywienie w tamtejszej gospodarce.

W Warszawie odreagowanie po przecenie

Po fatalnej końcówce minionego tygodnia optymizm znów zawitał na warszawski parkiet, ale chętnych do zakupów nie ma zbyt wielu.

Złoty stabilny. Rynek czeka na kluczowe dane

Po zeszłotygodniowych wahaniach notowania złotego ustabilizowały się, co oznacza niewielkie zmiany kursów najważniejszych walut.

EURPLN powyżej 4,30

W poniedziałek rano złoty jest nieco słabszy na głównych ustawieniach, co powoduje, że para EURPLN powróciła powyżej bariery 4,30. USDPLN jest notowany przy 3,95, a CHFPLN odbija do 4,47.

Poranek maklerów – Co dalej po giełdowym trzęsieniu ziemi?

Ostatni piątek na długo zostanie w pamięci inwestorów. Sprawa LPP plus „wiedźmy” zrobiły swoje. Ponad 6 mld zł (plus 4,3 mld zł) obrotów na jednej sesji i WIG20 przejściowo o ponad 4,2 proc. poniże kursu z czwartku.

Scenariusz optymistyczny na pierwszym planie (Komentarz tygodniowy)

W zakończonym tygodniu uwaga inwestorów na rynkach rozwiniętych pozostała skupiona na danych makro z USA. Układ kalendarza spowodował, iż centralnymi sesjami były wtorkowe i czwartkowe, które zostały zagrane w kontekście lutowych odczytów wskaźników inflacji CPI i PPI oraz dynamiki sprzedaży detalicznej.