Rekordy DAX i CAC 40, FTSE MIB najwyżej od prawie 16 lat

Utrzymuje się relatywnie dobra koniunktura na europejskich rynkach akcji. W Warszawie najwyższe w historii poziomy osiągnęły w tym tygodniu WIG, mWIG40 i sWIG80.

Publikacja: 01.03.2024 06:00

Wojciech Białek, analityk, OANDA TMS Brokers

Wojciech Białek, analityk, OANDA TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

W mijającym tygodniu francuski CAC 40, który w grudniu przełamał w górę swe poprzednie historyczne maksimum z sierpnia ub.r., w dalszym ciągu osiągał najwyższe w historii poziomy. Podobnie było w przypadku niemieckiego DAX, który również od grudnia ustanawia nowe historyczne rekordy.

Do tej grupy można próbować włączyć włoski FTSE MIB, który osiągał w tym tygodniu poziomy najwyższe od 2008 r., oraz szwedzki OMX Stockholm, który w czwartek był o włos od pokonania historycznego szczytu ustanowionego w styczniu 2022 r.

W USA S&P 500 bardzo lekko korygował w tym tygodniu osiągnięty w miniony piątek kolejny historyczny rekord. Indeks ten w minionym miesiącu przełamał w górę swój szczyt z lutego 2022 r. i kontynuował zwyżkę, ustanawiając nowe historyczne rekordy.

Wykres indeksu S&P 500 „powinien był” zakończyć – przynajmniej na jakiś czas – swą trwającą od jesieni ub.r. zwyżkę po osiągnięciu przezeń górnego ograniczenia kanału trwającego od jesieni 2022 r. trendu wzrostowego, ale na razie tego nie uczynił.

Nowe historyczne rekordy ustanawiały od grudnia również średnia przemysłowa Dow Jones oraz Nasdaq 100, co generalnie chyba należy interpretować jako dowód sporej siły amerykańskiego rynku akcji. Siła ta zdawała się być potwierdzana w czwartkowe popołudnie, kiedy to ponownie można było obserwować zwyżki głównych indeksów rynku akcji w USA.

Relatywnie dobra koniunktura utrzymywała się również na polskim rynku akcji. Najwyższe w historii poziomy osiągnęły w tym tygodniu WIG, mWIG40 i sWIG80.

WIG20 obciążony brakiem wliczanych do jego wartości dywidend wypłacanych przez spółki, których akcje wschodzą w jego skład, w tym tygodniu przegrywał walkę toczoną z poziomem oporu wyznaczanym przez jego szczyt z października 2021 r.

Otrzymaliśmy w tym tygodniu ostateczne dane na temat PKB Polski w IV kw. Niewyrównany sezonowo PKB Polski był w IV kw. zgodnie z oczekiwaniami realnie wyższy niż rok wcześniej o 1 proc. W III kw. dynamika roczna wynosiła 0,5 proc. Po wyrównaniu sezonowym roczna dynamika PKB Polski wynosiła zgodnie z oczekiwaniami w IV kw. 1,7 proc., po wyniku na poziomie 0,3 proc. r./r. w III kw. 2023 r.

Wykres kursu EUR/PLN odbił się od poziomu wsparcia wyznaczanego w okolicach 4,255 przez jego lokalne minimum z grudnia 2023 r. i obecnie atakuje górne ograniczenie kanału trendu spadkowego, w obrębie którego znajduje się od stycznia br.

Na rynkach towarowych zwracały uwagę kolejne ponadtrzyletnie minima cen notowanych na CBOT kontraktów na soję. Bliżej drugiego bieguna było zachowanie ceny notowanych na ICE kontraktów na kakao, która w mijającym tygodniu osiągnęła swój najwyższy w historii poziom, ponaddwuipółkrotnie wyższy niż zaledwie rok temu.

Okiem eksperta
Wysokie oczekiwania inwestorów
Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy
Okiem eksperta
Cisza przed czy po burzy?
Okiem eksperta
Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?
Okiem eksperta
Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów