Zgodnie z oczekiwaniami amerykański FOMC nie zmienił w środę wysokości stop procentowych, pozostawiając je jednogłośnie na najwyższym od 2001 r. poziomie 5,25–5,5 proc.
W wydanym komunikacie podkreślono, że przyrost zatrudnienia w USA pozostaje silny, a tempo inflacji podwyższone. Powtórzono zastrzeżenie, że dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej może być wskazane. W opublikowanym po zakończeniu posiedzenia materiale znalazła się m.in. informacja o tym, że 12 z 19 członków FOMC oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp w tym roku, a w przyszłym roku oczekiwane są obniżki jedynie o 50 pkt baz. w porównaniu ze 100 pkt baz. prognozowanymi na czerwcowym posiedzeniu.
Rentowność dziesięcioletnich i dwuletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych zaliczyła w tym tygodniu swe 16-letnie maksima
W czwartek stopy procentowe podniosły banki centralne Szwecji, Norwegii i Turcji, a zaskoczyły brakiem podwyżek banki centralne Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Roczna dynamika PPI w Niemczech spadła w sierpniu do poziomu minus 12,6 proc. To najniższa dynamika roczna tego wskaźnika od przynajmniej 1977 r.