FOMC bez niespodzianki, maksima kursu EUR/SEK i ceny cukru

Amerykański Fed nie podniósł stóp procentowych, ale powtórzył zastrzeżenie, że dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej może być wskazane.

Publikacja: 21.09.2023 21:00

Wojciech Białek, OANDA TMS Brokers

Wojciech Białek, OANDA TMS Brokers

Foto: fot. mat. prasowe

Zgodnie z oczekiwaniami amerykański FOMC nie zmienił w środę wysokości stop procentowych, pozostawiając je jednogłośnie na najwyższym od 2001 r. poziomie 5,25–5,5 proc.

W wydanym komunikacie podkreślono, że przyrost zatrudnienia w USA pozostaje silny, a tempo inflacji podwyższone. Powtórzono zastrzeżenie, że dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej może być wskazane. W opublikowanym po zakończeniu posiedzenia materiale znalazła się m.in. informacja o tym, że 12 z 19 członków FOMC oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp w tym roku, a w przyszłym roku oczekiwane są obniżki jedynie o 50 pkt baz. w porównaniu ze 100 pkt baz. prognozowanymi na czerwcowym posiedzeniu.

Rentowność dziesięcioletnich i dwuletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych zaliczyła w tym tygodniu swe 16-letnie maksima

W czwartek stopy procentowe podniosły banki centralne Szwecji, Norwegii i Turcji, a zaskoczyły brakiem podwyżek banki centralne Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Roczna dynamika PPI w Niemczech spadła w sierpniu do poziomu minus 12,6 proc. To najniższa dynamika roczna tego wskaźnika od przynajmniej 1977 r.

Produkcja przemysłowa w Polsce była w sierpniu niższa niż rok wcześniej o 2 proc. Roczna dynamika PPI w Polsce spadła w sierpniu do poziomu minus 2,8 proc. Nastroje konsumentów w Polsce wzrosły we wrześniu 11. miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od października 2021 r. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce było w sierpniu na poziomie sprzed roku, a roczna dynamika płac wyniosła 11,9 proc. Sprzedaż detaliczna w Polsce była w sierpniu niższa realnie niż rok wcześniej o 2,7 proc. To czwarty z rzędu miesiąc wzrostu rocznej realnej dynamiki sprzedaży detalicznej w naszym kraju. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej w Polsce wyniosła w sierpniu 3,5 proc. To najwyższa dynamika od pół roku.

Kurs euro względem szwedzkiej korony od ponad 30 lat przebywa w obrębie kanału długoterminowego trendu wzrostowego. Równocześnie od 2012 r. kurs EUR/SEK przebywa w obrębie kanału trendu wzrostowego niższego rzędu. Od listopada 2021 r. EUR/SEK rośnie w obrębie kanału trendu wzrostowego jeszcze niższego rzędu. Zakładając, że ta trwająca w różnych skalach czasowych zwyżka kulminować będzie przy górnych ograniczeniach wspomnianych trzech kanałów trendów wzrostowych, można spekulować, że kurs EUR/SEK, który w tym tygodniu ustanowił swój nowy historyczny rekord, ma przed sobą jeszcze zauważalny potencjał wzrostowy.

Kurs kontraktów na cukier na ICE wyłamał się w górę z 11-letniej formacji „podwójnego dna” i zdaje się zmierzać w średnim terminie w kierunku górnego ograniczenie kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego przebywa od ponad trzech lat.

Okiem eksperta
Niemrawy rajd św. Mikołaja
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Okiem eksperta
DJIA będzie w przyszłym roku na poziomie 40 000 pkt?
Okiem eksperta
Mroczny przedmiot pożądania
Okiem eksperta
Nie dowierzamy, że Mikołaj przyniesie rózgę
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Okiem eksperta
Inwestorzy wyceniają szybsze luzowanie na rynkach bazowych
Okiem eksperta
Subiektywny przegląd giełdowy: dyskontowanie hossy napływowej