Rentowność dwulatki OK0711 spadła poniżej 4,90 proc., a spread między dwu- i dziesięcioletnim benchmarkiem wynosi znów ponad 100 pkt. Wydaje się, że potencjał spadku rentowności na długim końcu, wynikający z informacji o braku podaży, wyczerpał się. Sytuacja na rynku pracy daje z kolei nadzieję, że spadająca inflacja skłoni do kolejnego rozluźnienia polityki pieniężnej po wakacjach. Ostatni spadek stawek WIBOR może wśród członków RPP odświeżyć przekonanie o skuteczności ich działań.
Na rynkach bazowych rentowność wyhamowała rajd w górę. Mimo lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy skierowali swoje zainteresowanie w stronę bezpiecznych aktywów. Ostatnie spadki cen obligacji skłaniają najwyraźniej do zamykania krótkich pozycji i realizacji zysków.
Taki scenariusz może zapowiadać chwilowe osłabienie złotego. Na wykresie pary EUR/PLN przez poziom 4,27 przebiega dwustudniowa średnia krocząca. Nie udało jej się wczoraj pokonać, co czyni prawdopodobnym wzrost kursu do 4,35. W średnim terminie jednak test kwietniowych dołków (4,225) powinien zakończyć się ich przebiciem.