Stanowi go linia trendu spadkowego pociągnięta od marcowego szczytu (4,7725) i przebiegająca przez szczyty wyrysowane w czerwcu (4,5550) i listopadzie (4,2980). W porównaniu z minionym piątkiem złoty osłabił się o 1 proc.

W relacji do walut finansujących strategie "carry trade" osłabienie było jednak większe i wyniosło 4 proc. dla dolara, 2 proc. dla jena i 1,60 proc. dla franka szwajcarskiego. Opisywane kilka tygodni temu ryzyko ograniczania dostępności taniego finansowania w efekcie poprawy odczytów makro wyraźnie zwiększyło zmienność na rynku walutowym.

Czy to sygnał początku korekty i zamykania pozycji "carry trade"? Już w lutym wygaśnie przecież większość programów pożyczkowych zainicjowanych przez Fed w mijającym roku. Kurek z tanim finansowaniem przykręci też ECB. Wczorajszy przebieg sesji na rynku amerykańskich obligacji skarbowych sugeruje, że rynek nie wycenia na razie scenariusza wzrostu kosztu krótkoterminowego finansowania. Rentowność obligacji dwuletnich spadła o prawie 10 pkt bazowych. Taka reakcja inwestorów może jednak oznaczać dalszy wzrost niechęci do ryzyka i poszukiwanie alternatywy dla surowców i akcji.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]