W tej spokojnej atmosferze towarzyszącej końcówce roku złoty we wtorek umocnił się do głównych walut. Wczoraj o godzinie 17 za dolara trzeba było zapłacić 2,8669 zł, a za euro 4,1325 zł. To odpowiednio o 2,6 i 2,9 gr mniej niż dzień wcześniej.
Umocnieniu polskiej waluty sprzyjał zarówno utrzymujący się w ostatnim czasie nieco większy apetyt na ryzyko, jak i podjęta próba powrotu kursu EUR/USD powyżej 1,44 dolara. Większego wpływu (pośredniego) na notowania nie miała natomiast publikacja amerykańskich indeksów S&P/Case-Shiller (-7,3 proc.; prog. -7 proc.) i Conference Board (52,9 pkt; prog. 53 pkt), które były wydarzeniem dnia. W podobny sposób zostaną zignorowane dane o saldzie na rachunku obrotów bieżących Polski w III kw.
Z uwagi na niewielkie obroty, jakie towarzyszyły wczorajszym zmianom, trudno na ich podstawie formułować wnioski na przyszłość. Będzie to można zrobić dopiero po Nowym Roku, gdy rynek wróci do normalnej aktywności.
Rynek długu był w pewnym stopniu przeciwieństwem rynku walutowego. We wtorek wzrosły obroty, ale zmiany były niewielkie. Również i w tym przypadku sytuacja rozstrzygnie się najwcześniej w przyszłym tygodniu.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]