Niższy odczyt za listopad spowodował pytanie o trwałość odbicia w największej europejskiej gospodarce. W reakcji na gorsze dane na wartości straciły waluty krajów, dla których siła niemieckiego popytu ma kluczowe znaczenie. W ciągu dnia czeska korona, forint i złoty traciły prawie 1 proc. w relacji do euro. Rynkowi nie pomogła nawet kolejna dobra porcja danych zza oceanu. Na niższy odczyt bezrobocia nieczułe pozostały również giełdy i bazowe rynki długu.

Rentowność dwuletnich obligacji niemieckich i amerykańskich pozostawała wczoraj na najniższym poziomie od początku roku. Korekta na tamtejszych rynkach wydaje się jednak mieć charakter czysto techniczny, a obecny poziom rentowności atrakcyjny do otwarcia krótkiej pozycji.

Na polskim rynku długu wbrew ogólnemu wzrostowi niechęci do ryzyka panowały pozytywne nastroje - na środku i długim końcu krzywej rentowność spadła o kilka punktów. Największe obroty obserwowaliśmy na krótkim końcu, nie towarzyszył im jednak wzrost cen. Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obligacje o zmiennym kuponie. Czy rynek zaczyna dyskontować wzrost stawek WIBOR i spłaszczenie krzywej rentowności?

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]