Kurs EUR/PLN spadł do poziomu 3,8450 (wartość najniższa od blisko miesiąca) i od tej pory na rynku rządzili już tylko kupujący waluty, mimo że generalnie wzrosty cen akcji i surowców wskazywały na poprawiający się apetyt na ryzyko. Na koniec dnia euro kwotowe było na poziomie 3,8780, podczas gdy dolar na 2,8600.
W najbliższym czasie kluczowy dla losów złotego wydaje mi się rozwój wydarzeń na rynku EUR/USD. Poziom 1,3570 definiuję jako kluczowy.
Poniżej tej bariery rośnie prawdopodobieństwo dalszego umocnienia waluty amerykańskiej, co może skomplikować optymistyczny obraz szerokiego rynku. Chociaż muszę przyznać, że w ostatnich dniach korelacja zwyczajowa rynku złotego i kursu EUR/USD zdecydowanie się zmniejszyła.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na parę HUF/PLN. W ostatnich tygodniach bardzo popularna była strategia gry na umocnienie forinta wobec złotego. Spadek kursu HUF/PLN poniżej poziomu 1,4400 może stopniowo wywierać presję na pozycje otwarte w ramach takiej strategii. W którymś momencie w przyszłości będzie to istotny czynnik wsparcia dla złotego. W najbliższym czasie natomiast trwały spadek EUR/PLN poniżej 3,8450 wydaje mi się jednak mało prawdopodobny.