Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.06.2015 06:00 Publikacja: 10.06.2015 06:00
Krzysztof Wańczyk, analityk, ING Securities
Foto: Archiwum
Łącznie od początku czerwca oznacza to wzrost rentowności tych papierów o około 400 pb. Rynki długu zachowują się jak w czasie taperingu, czyli gwałtownej wyprzedaży w połowie 2013 r., po zapowiedzi Fedu o możliwości zakończenia ultraluźnej polityki pieniężnej. Jednak teraz EBC nie zapowiada końca QE, ale widać, że inwestorzy przesadzili z pozycjonowaniem pod QE, stąd określenie o końcu QE-manii. Agresywny program skupu aktywów w eurolandzie przyczynił się do takich anomalii rynkowych, że niemieckie obligacje nie zachowują się jak bezpieczne aktywa, ale jak indeks giełdowy. Powodem wyprzedaży Bundów mogą być dobre dane makro z USA(od mocnego odczytu ISM dla przemysłu po dane z rynku pracy). Umocnienie może przyjść, gdy pojawią się wypowiedzi sugerujące opóźnienie podwyżek stóp do 2016 r., bo wzrost globalny jest za słaby. Na fali wyprzedaży Bundów nastąpiło umocnienie euro, co sugeruje, że euro odgrywa rolę waluty finansującej dla spekulantów (wyprzedaż Bunda to czynnik zapalny dla ryzykownych aktywów, gdzie inwestorzy zamykają pozycje i oddają euro pożyczone na ich sfinansowanie). Dlatego euro umacnia się w czasach niepokoju. Ze wzrostem EUR/USD następuje osłabienie złotego wobec euro, dlatego kurs EUR/PLN może kierować się w stronę 4,2380 (pozycja EUR/PLN Turbo Long).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas